Projekt Łazienki 2009 - tym razem: toalety na dworcu

2009-03-06 14:16
Rusza XI edycja konkursu dla architektów Sanitec KOŁO
Autor: Sanitec KOŁO

Ponad 20 milionów osób odwiedza każdego roku największy polski dworzec kolejowy – Warszawa Centralna. To właśnie z myślą o ich wygodzie i potrzebach Sanitec KOŁO i PKP SA organizują wspólnie tegoroczny konkurs architektoniczny na "Projekt Łazienki 2009". XI już edycja konkursu rusza 9 marca 2009 roku. Zwycięskie projekty mają szansę na realizację jeszcze przed mistrzostwami w piłce nożnej - EURO 2012, w ramach planowanych prac remontowych.

Przedmiotem konkursu jest projekt aranżacji wnętrz trzech toalet na Dworcu Centralnym w Warszawie. Obiekt ten jest największym dworcem kolejowym w Polsce. Został oddany do użytku w 1975 roku i jest wyposażony w osiem toalet. Wymagania odnośnie pomieszczeń sanitarnych uległy zmianom w trakcie przeszło 30 lat, dlatego PKP SA wraz z Sanitec Koło - czołowym producentem wyposażenia łazienek - zapraszają do współpracy wszystkich projektantów, chcących wziąć udział w rywalizacji i przedstawić swoją koncepcję na aranżację.

- Nowy projekt aranżacji toalet zostanie zrealizowany w trakcie remontu Dworca Centralnego, który zacznie się w 2010 roku – mówi Michał Wrzosek, rzecznik PKP SA. - W ciągu dwóch kolejnych lat dworzec przejdzie między innymi remont peronów, oświetlenia, systemu informacji dla pasażerów czy schodów ruchomych. Na dworcu będą nowe galerie handlowe spełniające wyższe wymogi klientów oraz pasażerów. Zależy nam na tym, aby wyremontowany dworzec był bardziej funkcjonalny i prezentował się znacznie lepiej niż obecnie.

Logo konkursu Projekt Łazienki 2009
Autor: Sanitec KOŁO

Konkurs ma charakter otwarty – aby do niego przystąpić wystarczy mieć ukończone 18 lat i nadesłać do sekretariatu konkursu projekt architektoniczny trzech, wyznaczonych przez organizatorów, toalet. Zgodnie z założeniami, dwie z nich mają spełniać nowe funkcje – pierwsza, to toaleta dla podróżnika, z pełnym węzłem sanitarnym, zaś druga ma się stać komfortowym kącikiem higienicznym dla matki z dzieckiem. Organizatorzy nie zapomnieli również o osobach niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Konkursowe prace można składać od 9 marca do 5 maja bieżącego roku. Jury, złożone z wybitnych polskich architektów (prof. E. Kuryłowicz, A. Chołdzyński, Z. Tomaszczyk) oraz przedstawicieli władz PKP SA i Sanitec Koło, oceni je pod kątem pięciu kryteriów.
- Oprócz zgodności projektów z normami technicznymi i regulaminem konkursu, liczyć się będą ich walory estetyczne i funkcjonalne. Nie bez znaczenia będzie również energooszczędność zastosowanych rozwiązań. Ponieważ w swoich założeniach sam konkurs oraz jego przedmiot mają charakter ogólnospołeczny, nie chcemy być tutaj jedynymi jurorami. To właśnie dlatego nadesłane projekty będą mogli ocenić również Internauci – mówi Jacek Ciszewski, kierownik PR Sanitec Koło. 
Podobnie, jak w roku ubiegłym, prace zostaną opublikowane na stronie konkursowej, gdzie każdy z odwiedzających serwis www.konkurskolo.pl będzie mógł oddać swój głos.

W skali roku Dworzec Centralny w Warszawie odwiedza ponad 20 mln osób, w tym 8 mln turystów. Biorąc pod uwagę, że tyle właśnie osób być może będzie oglądać wyniki pracy projektowej laureata Grand Prix "Łazienka KOŁO 2009", jest o co walczyć. Trzy łazienki, będące przedmiotem rozgrywki mają charakterystyczne położenie – znajdują się na trzech różnych poziomach i wszystkie sąsiadują z głównymi trasami ruchu w budynku. Dodatkową zachętą są nagrody pieniężne, od 1 tys. zł za wyróżnienie internautów do 20 tys. zł w ramach nagrody głównej.

Przedsięwzięcie jest kontynuacją, zapoczątkowanego przez Sanitec KOŁO cyklu konkursów na aranżację miejsc o dużym natężeniu ruchu. Jego celem jest zwiększenie komfortu osób w podróży, dzięki nadawaniu innowacyjnej i funkcjonalnej oprawy toaletom i łazienkom publicznym. Na mapie rozgrywek znalazły się do tej pory takie miejscowości jak Hel, Kazimierz Dolny, a w zeszłym roku – Tatrzański Park Narodowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej