Rośnie liczba wniosków w programie Czyste Powietrze. Pompy ciepła wcale nie są numerem jeden!

2024-04-15 7:15
smog
Autor: gettyimages Program Czyste Powietrze cieszy się coraz większym zainteresowaniem

Liczba wniosków w programie Czyste Powietrze rośnie z tygodni na tydzień. Koniec marca marca był rekordowy - liczba wniosków przekroczyła 6000. Co ciekawe, w programie dopłat spada popularność pomp ciepła. Na czoło wysuwa się za to inne źródło ciepła.

Spis treści

  1. Tylko 23% realizacji celu
  2. Wymiana kopciuchów przyspiesza
  3. PAS udostępnia Barometr Czystego Powietrza
  4. Coraz mniej wniosków na pompy ciepła

W ostatnim tygodniu marca do programu Czyste Powietrze złożono rekordową liczbę wniosków - aż 6649. Tak dużego zainteresowania programem jeszcze nie było.

Tylko 23% realizacji celu

Celem uruchomionego w 2018 r. programu Czyste Powietrze jest likwidacja 3 milionów pozaklasowych kotłów, tzw. kopciuchów w ciągu 10 lat. Do tej pory w ramach programu złożono ok. 690 tys.  wniosków na wymianę ogrzewania, jednak stanowi zaledwie 23% założonego celu. Proces likwidacji kopciuchów musi więc zdecydowanie przyspieszyć.

Dobrą wiadomością jest stale rosnące zainteresowanie programem. W ostatnim tygodniu marca złożono rekordową liczbę 6649 wniosków. Dla porównania, średnia tygodniowa liczba wniosków składanych w 2023 r. wyniosła 4187. W ubiegłym roku rekord tygodniowej liczby wniosków odnotowano na przełomie lipca i sierpnia 2023 r. - 5891 sztuk.

– Tak dużego zainteresowania programem nie było jeszcze nigdy. W marcu po raz pierwszy przekroczona została bariera 6000 wniosków tygodniowo – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

wnioski w programie Czyste Powietrze
Autor: PAS Link: powiększ grafikę

Wymiana kopciuchów przyspiesza

Eksperci przewidują, że osiągnięcie celu 3 milionów wymienionych kotłów możliwe będzie, gdy tygodniowa liczba wniosków wyniesie co najmniej 8 tysięcy. Polski Alarm Smogowy przypomina obietnice nowego rządu oraz premiera Donalda Tuska.

Umowa koalicyjna z 10 listopada 2023 r. zawierała zapowiedź walki ze smogiem m.in. “poprzez przyspieszenie procesu wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji domów”. Na początku 2024 roku Premier Tusk wskazywał, że “najbardziej efektywną formą walki ze smogiem w Polsce będzie błyskawiczna, na wielka skalę termomodernizacja”, dodając, że ma nadzieję, iż w drugiej połowie roku będziemy rekordzistami w skali Europy, jeśli chodzi o tempo zmian w tej dziedzinie.

- Wydaje się, że przyspieszenie, o którym mówił premier Tusk właśnie się rozpoczyna. Szczególnie cieszy nas rosnące zainteresowanie inwestycjami obejmującymi termomodernizację, która pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania domów. Obecnie już trzy czwarte wniosków obejmuje działania związane z ociepleniem budynków - komentuje Andrzej Guła - i dodaje: rząd musi teraz wprowadzić szereg reform, które zapewnią trwałe efekty walki ze smogiem. Jest to m.in. wprowadzenie dedykowanej taryfy dla użytkowników pomp ciepła, konsekwentne wdrażanie uchwał antysmogowych, przestrzeganie przepisów gwarantujących jakość paliw i urządzeń grzewczych czy większy nacisk na kompleksowe termomodernizacje domów.

PAS udostępnia Barometr Czystego Powietrza

Aby śledzić postępy programu Czyste Powietrze, Polski Alarm Smogowy udostępnił Barometr Czystego Powietrza, który na bieżąco pokazuje stopień realizacji celu programu.

Jak wskazuje Barometr, coraz więcej gospodarstw domowych składa wnioski o dofinansowanie do termomodernizacji - aktualnie jest to już trzy czwarte wszystkich wniosków.

Popularność tego typu działań rośnie: tylko w ciągu ostatniego roku odsetek wniosków na ocieplenie domu wzrósł z 57% (styczeń 2023) do 75% (styczeń 2024).

Coraz mniej wniosków na pompy ciepła

Co ciekawe, w programie Czyste Powietrze można zaobserwować gwałtowny spadek liczby wniosków na dopłaty do pomp ciepła. Popularność tego źródła ciepła znacząco spadła - z 64% w styczniu 2023 do 32% w lutym 2024. 

Coraz większą popularnością cieszą się natomiast kotły na biomasę. Liczba składanych wniosków o dofinansowanie do tego typu źródeł ciepła wzrosła z 10 do 40%.

Spadek popularności pomp ciepła wynika z rosnących cen prądu oraz niepewności w zakresie wysokości taryf za energię w najbliższych miesiącach. PAS postuluje utworzenie specjalnej taryfy dla właścicieli pomp ciepła uwzględniającej zwiększone zużycie energii.

wnioski Czyste Powietrze
Autor: NFOŚiGW Odsetek wniosków skladanych w programie Czyste Powietrze Link: powiększ grafikę
Murator Remontuje: Ogrzewanie podłogowe
Materiał sponsorowany

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej