Rewitalizacja: procesy inwestycyjne w centrach miast. Jak ożywić centrum Warszawy?

2010-09-27 13:12
Construction Club, spotkanie pt. Rewitalizacja: procesy inwestycyjne w centrach miast
Autor: Construction Club Construction Club, spotkanie pt. Rewitalizacja: procesy inwestycyjne w centrach miast

Na temat rewitalizacji miast i ożywienia ich centralnych punktów rozmawiano podczas spotkania zorganizowanego przez Construction Club oraz Fundację Pro Economicus pod koniec ubiegłego tygodnia.

Swoje prezentacje, koncepcje i przykłady na to jak można uatrakcyjnić centrum miasta przedstawiali paneliści: Monika Woźniak-Zawioła z firmy ECE, która zaprezentowała europejskie przykłady analiz atrakcyjności centrum miasta, a także koncepcje łączenia dworców z centrum handlowym przy jednoczesnym zrewitalizowaniu obiektu komunikacji miejskiej. Podobnie Michał Horodecki, dyrektor projektu firmy GTC - przedstawił trzy galerie handlowe, jakimi może pochwalić się GTC (m.in. nową Galerię Jurajską) jako przykłady na rewitalizacje całych obszarów miast.

Rewitalizacja: procesy inwestycyjne w centrach miast. Jak ożywić centrum Warszawy?
Autor: Construction Club Rewitalizacja: procesy inwestycyjne w centrach miast. Jak ożywić centrum Warszawy?

Żywą dyskusję wywołały kolejne prezentacje. Witold Weszczak z Grupy M20 przedstawił ulepszony (!) projekt zagospodarowania centrum Warszawy: Placu Defilad i otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. O projekcie tym pisaliśmy już na naszych łamach, można go oglądać w Urzędzie Miasta Warszawy, a swoje komentarze i propozycje zmian można było zgłaszać do 16 września.

Witold Weszczak mówił o tym, w jaki sposób ożywić i uatrakcyjnić centrum miasta, członkowie Grupy M20, która wyodrębniła się z powstałego oficjalnie w 2007 r. stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy, uważają, że miasto powinno być otwarte na ludzi, należy tworzyć ulice handlowe i tzw. projekty typu mixed use, które wnosiłyby świeżość do różnych zakątków stolicy, które mogłyby dzięki temu żyć nie tylko za dnia, ale również w późnych godzinach wieczórnych czy nawet nocą, Weszczak prezentował przyklady zagranicznych duzych miast, od których Warszawa nie powinna być "gorsza". Zmiany są potrzebne głównie w jej centrum, czyli obszarze, który zmienia się od wielu lat, lecz wyłącznie na papierze... Idąc za słowami Witolda Weszczaka moglibyśmy zaapelować do władz miasta, aby większy wysiłek wkładały w rozwój planów rozbudowy miasta, aby mieszkańcy dożyli zmian i wizji, które kreślą się tylko... w planach. A Grupa M20 oraz stowarzyszenie Forum Rozwoju Warszawy skupiają ludzi, którzy chcą realnych zmian. Im więcej takich inicjatyw tym lepiej dla Warszawy.

Kolejną prezentację przedstawił prezes Biura Architektonicznego FS&P Arcus, Mariusz Ścisło, który przedstawił uczestnikom spotkania plany rewitalizacji kompleksu poprzemysłowego w obrębie ulic Karolkowej, Grzybowskiej i Przyokopowej. Budynek dawnej "Róży Luksemburg" niestety skażony był rtęcią i nadawał się do rozbiórki, ale w jego miejscu powstanie kompleks łączący w sobie funkcje biurowe z handlowymi i usługowymi, dzięki czemu miejsce to może żyć nie tylko do godziny 16, kiedy biura pustoszeją, ale i później, za sprawą restauracji i sklepów... Działka, która już przygotowywana jest na nadchodzące zmiany podzielona jest na mniejsze, należące do sześciu inwestorów: LC Corp, Ghelamco, Polstar, Ablon Group, Concept Development oraz TKS.

Kolejnym wystąpieniem, które wywołało poruszenie na sali było wystąpienie Aleksandry Zentile Miller z Polskiej Rady Centrów Handlowych, która przedstawiła problemy inwestorów chcących zainwestować pieniądze w Polsce, ale bariery jakie stawia przed nimi administracja są często nie do przejścia i rezygnują. Bariery z jakimi borykają się inwestorzy to m.in.:

  • zmiany władz w trakcie wydawania decyzji administracyjnych,
  • niestabilność systemu wydawania decyzji budowlanych,
  • możliwość odwołania się już na etapie trwania realizacji inwestycji, co gorsza może to zrobić każdy,
  • kwestie własnościowe związane z terenami PKP, przez to tereny te wyłączane są z planów zagospodarownia

Podczas całodniowego spotkania swoje wystąpienia mieli również Jolanta Koczorowska, Burmistrz Dzielnicy Praga Północ, która przedstawiła możliwości renowacji starych praskich kamienic; Paweł Pawłowski, zastępca dyrektora Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Warszawy, który mówił o barierach stojących na drodze wdrożenia mechanizmów rewitalizacyjnych z punktu widzenia Miasta.

Spotkanie Construction Club rewitalizacja centrow miast, ozywienie i uatrakcyjnienie serca Warszawy - Aleksandra Zentile Miller z PRCH
Autor: Construction Club Aleksandra Zentile Miller z Polskiej Rady Centrów Handlowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej