Targi ENERGETAB® 2021. Co się wydarzyło podczas 34. edycji?

2021-09-20 16:11
Targi energetyczne ENERGETAB 2020
Autor: ZIAD Zwiędzający na targach energetycznych ENERGETAB 2020

Mimo trudnego okresu pandemii, blisko 8 tys. osób odwiedziło zakończone 16 września 2021 Międzynarodowe Targi Energetyczne ENERGETAB®. Tak duża frekwencja pozytywnie zaskoczyła organizatorów targów jak i ponad 270 wystawców krajowych i tych przybyłych z innych 10 krajów europejskich.

ENERGETAB® 2021

Uczestnicy targów byli zadowoleni, po długich miesiącach kontaktowania się jedynie poprzez komunikatory elektroniczne, z możliwości odnowienia osobistych relacji pomiędzy oferentami urządzeń a ich klientami. Zagrożenie epidemią zdecydowanie jednak ograniczyło liczbę zwiedzających z zagranicy, obawiających się konieczności odbycia kwarantanny.

Bielskie targi wyróżnia bogata oferta ekspozycji plenerowych, z których część skupiona była w specjalnych strefach, jak:

  • strefa odnawialnych źródeł energii (OZE), w której były prezentowane m.in. zestawy paneli PV, ich konstrukcje wsporcze w tym do montażu paneli dwustronnych (bifacial), magazyny energii w tym w zestawie z inwerterem, itp.
  • strefa elektromobilności (SEL), w której obok różnorodnych stacji ładowania samochodów elektrycznych prezentowały się przykłady takich pojazdów, a wspomnienie jazdy elektryczną Teslą na pobliskim parkingu u wielu zwiedzających pozostanie na długo w pamięci;
  • strefa praktycznych pokazów technologii (SPP), w której dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy podłączania w technologii prac pod napięciem mobilnego urządzenia zasilającego MUZ, wykonywane przez brygadę TAURON oraz pokazy montażu tymczasowej, modułowej konstrukcji bramkowej firmy ARINET, wyróżnionej zresztą w konkursie targowym pucharem PTPiREE.
Targi energetyczne ENERGETAB 2020
Autor: ZIAD Targi energetyczne ENERGETAB 2020

Konferencje ENERGETAB® 2021

A było ich całkiem sporo. Podczas konferencji na temat sprawiedliwej transformacji energetycznej reprezentanci katowickiego Urzędu Marszałkowskiego i Wielkopolskiej Doliny Energii z Konina przedstawili regionalne plany zmierzające do przekierowania gospodarki podlegającej transformacji na ścieżkę oszczędzającego zasoby środowiska i energii – zielonego oraz cyfrowego wzrostu. Akademicy z Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu oraz Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej wskazali na działania uczelni zmierzające do tworzenia nowych kierunków i specjalności odpowiadających na wyzwania czasów transformacji, a prof. Irena Jędrzejczyk z ATH przedstawiła niezbędność transformacji energetycznej, jako skutku globalnej polityki Zielonego Ładu, omówiła meandry wdrażania wspólnego rynku energii i handlu emisjami w UE czy adekwatność stosowania pojęcia sprawiedliwości w tych procesach.

Kolejna konferencja dotyczyła planów rozwojowych w zakresie sieci elektroenergetycznych, na której m.in. przedstawiciel PSE SA przedstawił założenia nowego modelu realizacji inwestycji planowanych w najbliższych latach w zakresie sieci przesyłowej. Wiceprezes TAURON Dystrybucja SA przedstawił priorytety i główne kierunki inwestowania spółki do 2028 roku. Kolejny prelegent z PTPiREE przedstawił zmiany ilościowe w sieciach dystrybucyjnych, jakie wystąpiły w latach 2016-2020, powiększenia udziału linii kablowych w sieciach SN, ale (niestety) pogarszającej się struktury wiekowej sieci dystrybucyjnej i 110 kV. Dyrektor generalny Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, starał się zwrócić uwagę na wdrażanie rozwiązań, służących zwiększeniu efektywności procesów inwestycyjnych, szczególnie poprzez dążenie do lepszej współpracy i równoważenie ryzyk obu stron kontraktów inwestycyjnych. W ramach dyskusji o  złożonych relacjach pomiędzy zamawiającym a dostawcą czy wykonawcą inwestycji, zwracano uwagę na konieczność polepszenia tych relacji, w ramach PTPiREE w opracowywaniu jest Kodeks Dobrych Praktyk dla energetyki sieciowej. Konferencję podsumowały postulaty, które zdaniem firm skupionych w Polskim Stowarzyszeniu Branży Elektroenergetycznej i realizujących duże zadania inwestycyjne dla energetyki, powinny zostać uwzględnione w umowach, a nawet w kodeksie cywilnym w zakresie robót budowlanych, aby zapobiec powtórce sytuacji, jaka miała miejsce przy budowie autostrad. Wyrażono też obawy, że w obecnym stanie prawnym, występujące ostatnio znaczne podwyżki cen materiałów mogą doprowadzić do kolejnych upadłości firm wykonawczych i zagrozić planowanym terminom oddawania inwestycji energetycznych.

Drugi dzień targów też obfitował w konferencje, wśród których należy wspomnieć „Fotowoltaikę dziś i jutro”, która planowała jedynie podsumować dwudniowe obrady, które odbyły się w formie hybrydowej 26 i 27 maja. Podsumowanie stało się końcowym fragmentem wielowątkowej konferencji, na której kilka referatów dotyczyło zastosowania magazynów energii w systemach OZE, a w kolejnych przedstawiono badania porównawcze falowników fotowoltaicznych oraz autonomiczny system prewencji pożarowej, skonstruowany z użyciem nanotechnologii. 

Ostatniego dnia targów odbyła się konferencja o zastosowaniu robotów w przemyśle elektromaszynowym i energetyce, która była skierowana głównie do wystawców targowych (tego dnia jest zawsze mniej gości). Pełnej listy konferencyjnych tematów, wykładów i prelegentów można szukać na stronie ENERGETAB®. Ale nie tylko tam. Wiele konferencji i ważniejszych wydarzeń były bezpośrednio relacjonowane w Internecie. Na stronie targów oraz w mediach społecznościowych można obejrzeć zarejestrowane konferencje i kilkanaście reportaży, w tym z wręczenia prestiżowych wyróżnień targowych bezpośrednio na stoiskach laureatów.

Statuetka Polskiego Stowarzyszenia Branży Elektroenergetycznej targi ENERGETAB
Autor: E. Lesiak Statuetka Polskiego Stowarzyszenia Branży Elektroenergetycznej dla firmy Elektromet-Energetyk

Laureaci Konkursu ENERGETAB 2021

Wśród produktów zgłoszonych do konkursu najwyższe uznanie zdobyły:

  • innowacyjne urządzenie służące do podnoszenia całego słupa energetycznego” firmy ENPROM,
  • modułowa konstrukcja bramkowa firmy ARINET,
  • teleskopowy drążek izolacyjny krakowskiej AKTYWIZACJI,
  • System Optymalizacji Produkcji i Magazynowania Energii ze ZPUE,
  • sterownik polowy MIKRONIKI z rozbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa, pomiarów i automatyki.

Wszystkie nagrodzone produkty na stronie energetab.pl

Organizatorem targów ENERGETAB jest ZIAD Bielsko-Biała, spółka już dziś zaprasza na spotkanie za rok. ENERGETAB® 2022 zaplanowano na 13-15 września

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej