ENERGETAB 2019. Co wydarzyło się na targach energetycznych?

2019-09-24 13:19 materiały prasowe
Targi ENERGETAB panorama Bielsko-Biała
Autor: ZIAD Tu odbywają się targi energetyczne ENERGETAB

Targi ENERGETAB to największe w Polsce międzynarodowe targi nowoczesnych urządzeń i technologii dla energetyki. Podczas edycji ENERGETAB 2019 zaprezentowało swoje produkty 724 wystawców z 24 krajów europejskich, azjatyckich i USA, których stoiska zajęły prawie 4 ha terenów targowych położonych u stóp Dębowca i Szyndzielni.

Przegląd technologii na ENERGETAB

Na ekspozycji 32. edycji międzynarodowych targów energetycznych ENERGETAB dominowały urządzenia elektroenergetyczne i aparatura związana z wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej od niskiego napięcia po najwyższe. Na stoiskach plenerowych wystawiono maszyny, urządzenia i pojazdy konieczne podczas budowy lub inspekcji linii energetycznych napowietrznych czy kablowych. Nowością były praktyczne pokazy zastosowania innowacyjnych narzędzi i technologii, które odbywały się na poligonie szkoleniowym Ośrodka Szkoleniowego ZIAD.

Silnie prezentowaną branżą była też automatyka i elektronika przemysłowa, czyli dostawcy aparatury pomiarowej, filtrów harmonicznych, urządzeń służących do kompensacji mocy biernej, stabilizowanych zasilaczy, regulatorów napędów o różnych poziomach mocy a także aparatów monitorujących jakość energii elektrycznej. Dało się zauważyć, że dominującą tendencją jest przekształcanie większości tych urządzeń i aparatów w urządzenia typu smart. W tym obszarze chodzi przede wszystkim wyposażanie ich w elementy umożliwiające komunikowanie się z nimi na odległość oraz komunikowanie urządzeń między sobą, tworząc w ten sposób tzw. „internet rzeczy” (IoT). A to pociągnęło za sobą kolejny wątek targowy, jakim jest cyberbezpieczeństwo urządzeń i sieci. Nie zabrakło też producentów i dostawców z branży oświetleniowej (przeważała technologia LED) oraz przedstawicieli branży OZE (głównie instalacja fotowoltaiczna). Coraz obszerniej prezentuje się na tych targach elektromobilność - elektryczna branża motoryzacyjna (stacje ładowania samochodów elektrycznych i dostępne na rynku samochody elektryczne).

Stacje ładowania samochodów elektrycznych
Autor: Thinkstockphotos Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych na terenach prywatnych, w garażach podziemnych budynków mieszklanych czy komercyjnych nie wymaga pozwolenia na budowę

Konferencje targów ENERGETAB

W programie imprez towarzyszących znalazły się m.in. warsztaty organizowane przez PTPiREE, których głównym tematem było wdrażanie kodeksów sieciowych w OSP i OSD. Bielsko-Bialski Oddział SEP, z okazji obchodzonego w 2019 roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich, zorganizował okolicznościową konferencję, na której oprócz referatu historycznego przedstawiono aktualne prezentacje o przeobrażeniach w energetyce. Podczas równoległej konferencji zorganizowanej przez Sekcję Producentów Aparatury Elektrycznej (SPAE) przy Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) wraz z PIGE, Pollighting i SHE, zwrócono uwagę na zagrożenia dla zdrowia i mienia użytkowników instalacji elektrycznych wynikające z instalowania aparatów, które nie spełniają norm, wymogów technicznych i deklarowanych parametrów. Odbyło się też wiele prezentacji, które przedstawiły najnowsze aparaty do badań ochronnych czy diagnostyki sieci, metod podnoszenia efektywności energetycznej, inteligentnego oświetlenia miast itp.

Targi ENERGETAB® 2019
Autor: ZIAD Bielsko-Biała Targi ENERGETAB to największe w Polsce międzynarodowe targi nowoczesnych urządzeń i technologii dla energetyki.

Nagrody targów ENERGETAB

Ponad 50 firm zgłosiło swoje produkty do konkursu na szczególnie wyróżniający się produkt prezentowany na targach.

  • Jury Pucharem Ministra Energii nagrodziło rozłącznik napowietrzny RPZ-24 zaprezentowany przez Zakład Doświadczalny Instytutu Energetyki (to montowany na słupach linii energetycznych napowietrznych SN rozłącznik z próżniowym wyłącznikiem o parametrach 24 kV i 800 A, dostosowany zarówno do sterowania zdalnego, jak i ręcznego, ma wyjątkowe parametry łączeniowe).
  • Puchar PTPiREE zdobył Projekt Pylon – katalog słupów kratowych dla linii 110 kV zgłoszony przez firmę ENERGA INVEST.
  • Złotym Medalem PSE SA wyróżniono układ monitoringu stanu urządzeń i systemów SWICOM zgłoszony przez firmę ABB.
  • Złoty Medal PGE Energia Odnawialna przypadł firmie ZPUE SA za SPS-Smart Power Station.

Wszystkie nagrodzone urządzenia można znaleźć na stronie targów.

Organizatorem targów ENERGETAB jest ZIAD Bielsko-Biała, spółka już dziś zaprasza na spotkanie za rok, które zaplanowano na 15-17 września 2020. Więcej informacji na stronie www.energetab.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej