Rada Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy

2015-07-08 17:45
Warszawa
Autor: Orco Property Group

Władze Warszawy, a ściślej Prezydent m.st. Warszawy i przewodniczący Rady Miasta m.st. Warszawy, od 29 czerwca 2015 mają nowy organ opiniujący - Radę Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy, która jak wskazuje nazwa, będzie doradzać w sprawach architektury i urbanistyki.

A uszczegóławiając zakres kompetencji, Rada będzie analizowała przedstawione jej problemy z zakresu architektury, kształtowania przestrzeni publicznej oraz innych zagadnień rozwoju i estetyki miasta, również obszaru metropolitalnego Warszawy.  
Do Rady może być powołanych maksymalnie 21 osób – i tyle osób liczy właśnie nowy organ powołany na trzy lata - wskazanych przez Prezydenta m. st. Warszawy, spośród których trzy (w osobach ich prezesów lub przewodniczących) mają być reprezentantami Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów. Do Rady weszli również socjologowie, architekci krajobrazu oraz przedstawiciele świata sztuki i artyści. To ma zapewnić szerokie spectrum dla wydawanych opinii. 

Trzeba jeszcze dodać, że Rada Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy zastąpiła odwołaną 11-osobową Radę Architektury i Rozwoju Warszawy. Nie bardzo układała się jej współpraca z władzami miasta, w pewnym momencie ustała jej funkcja opiniotwórcza. Poszerzenie nowej, również z nazwy Rady o ekspertów z wielu dziedzin ma gwarantować obiektywizm. Oby skorzystała przede wszystkim Warszawa jako nowoczesne (ale z tradycjami) miasto i jako przestrzeń publiczna. To co już złego wydarzyło się w architekturze i urbanistyce raczej nie ulegnie zmianie, ale jeszcze da się sporo zrobić dobrego. I niech Rada Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy dobrze nad tym czuwa, niech wsłuchuje się w głosy mieszkańców, które nie zawsze docierają lub są bagatelizowane przez samorządy i urzędy.  

A oto skład Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy: Andrzej Brzeziński, Andrzej Chołdzyński,  Krzysztof Chwalibóg, Janusz Czapiński, Waldemar Dąbrowski, Krzysztof Domaradzki, Edward Dwurnik,  Bartłomiej Kolipiński, Kazimierz Kirejczyk, Krzysztof Materna, Marcin Mostafa, Adam Zbigniew Pawłowski, Jerzy Porębski, Jolanta Przygońska, Anda Rottenberg, Magdalena Staniszkis, Grzegorz Stiasny, Robert Szumielewicz, Mariusz Ścisło, Bogna Świątkowska i Wojciech Trzópek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej