"Waloryzacja cen jako warunek sprawnej realizacji umów o roboty budowlane"

2007-06-04 14:19

To temat konferencji organizowanej przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Jest ona kontynuacją działań zmierzających do zmiany przepisów w zakresie budżetowania kontraktów na realizację inwestycji budowlanych. Złe założenia budżetowe przy planowaniu inwestycji, zwłaszcza w zakresie waloryzacji cen robocizny i materiałów, są największą barierą sprawnej realizacji kontraktów.

Jest to w chwili obecnej niezmiernie ważny problem, z którym borykają się firmy budowlane i, jak uważają organizatorzy przedsięwzięcia, stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji inwestycji związanych z EURO 2012. Podstawą do szerokiej debaty na temat obecnej sytuacji i propozycji wprowadzenia odpowiednich rozwiązań będą referaty:

  •  Przygotowanie dokumentacyjne inwestycji podstawą prawidłowego kształtowania wynagrodzeń dla wykonawcy; 
  • Umowy o roboty budowlane a wzorce FIDIC; 
  • Zmiana cen czynników produkcji, cen robót budowlanych oraz obiektów budowlanych w latach 2005 - 2007 (m.in. omówione zostaną zmiany cen czynników produkcji oraz analiza tych zmian w okresie 2005-2007, a także wpływ zmiany cen czynników produkcji na ceny robót oraz obiektów budowlanych i regionalne zróżnicowanie tych cen); 
  • Waloryzacja wynagrodzenia za roboty budowlane - zasady i sposoby jej dokonywania (w tym m.in. podstawy prawne waloryzacji wynagrodzeń, warunki dokonywania waloryzacji wynagrodzenia za roboty budowlane, a także źródła wskaźników wzrostu cen stosowane do waloryzacji wynagrodzeń za roboty budowlane i technika aktualizacji wynagrodzeń); 
  • Umowne zapisy dotyczące waloryzacji cen robót budowlanych.

Organizatorzy zaprosili do dyskusji przedstawicieli Ministerstwa Budownictwa, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Urzędu Zamówień Publicznych, od których oczekują przedstawienia stanowiska rządu w tej sprawie i odpowiedzi na liczne pytania dotyczące tego ważnego dla branży problemu. W trakcie obrad zostanie podjęta próba wypracowania wspólnego stanowiska i wniosków, które zostaną skierowane pod adresem Rządu i Sejmu RP.

Uczestnicy debaty otrzymają biuletyn ze wszystkimi referatami oraz opracowanie na zlecenie Urzędu Zamówień Publicznych - "Wzorcowa dokumentacja przetargowa dla robót budowlanych". Konferencja odbędzie się 12 czerwca 2007 w Warszawie, w godz. 10.30 - 14.30 w gmachu SPHW przy ul. Nowogrodzkiej 31. Informacje i karta zgłoszeniowa - Polski Związek Pracodawców Budownictwa, tel.: O22/ 628 60 20, 022/ 628 60 23, sekretariat@pzpb.internetdsl.pl, www.pzpb.internetdsl.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej