Publiczna debata: Co czeka deweloperów i ich klientów w 2013 roku?

2012-09-03 12:31
Kołobrzeg inwestycja deweloperska
Autor: Eurodom Nieruchomości

Pytanie niezwykle aktualne, bo po ogromnej zapaści na rynku mieszkaniowym w 2009 roku sytuacja poprawiła się nieco w ubiegłym roku, ale obecnie deweloperzy znów ostrożnie przystępują do inwestycji, no i jeszcze ta ustawa deweloperska, która wyraźnie zmniejszyła dostępność do kredytów. Temu, jaki to jest rynek obecnie i jakie deweloperzy mają prognozy na kolejny rok, poświęcona będzie publiczna debata, która odbędzie się na warszawskim Torwarze, podczas jesiennej edycji Targów Mieszkaniowych Nowy DOM Nowe MIESZKANIE.

Na rynku jest duża podaż mieszkań, deweloperzy obniżają ceny i zachęcają rozmaitymi promocjami, ale wcale nie przysparza im to o wiele więcej klientów. W związku z dużą liczbą niesprzedanych mieszkań wyhamowały nowe inwestycje, chociaż do końca kwietnia tego roku (czyli do momentu wejścia w życie tzw. ustawy deweloperskiej) deweloperzy uzyskali bardzo dużą liczbę pozwoleń na budowę. Od maja ten trend wyraźnie osłabł, nie wiadomo też, ile z tych pozwoleń przejdzie do etapu realizacji. To doprowadzi do zmniejszenia podaży nowych mieszkań i ceny zapewne przestaną spadać.

W poprzednim okresie dekoniunktury w budownictwie mieszkaniowym najlepiej poradziły sobie duże firmy deweloperskie. A tym razem małym i średnim może być jeszcze trudniej, bo ustawa deweloperska stawia wymóg założenia w banku rachunku powierniczego. Czy będzie je na to stać? Kondycja budownictwa mieszkaniowego zawsze przekłada się na sytuację ogólnogospodarczą, więc dyskusja na ten temat jest wyjątkowo na czasie.

Debatę „Co czeka firmy deweloperskie i ich klientów w 2013?” – 8 września 2012, godz. 13.00, Torwar sala konferencyjna A na II piętrze, podczas Targów Mieszkaniowych Nowy DOM Nowe MIESZKANIE - poprowadzi Marek Wielgo, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, który do dyskusji zaprosił m.in. Katarzynę Kuniewicz (Reas), ekonomistę Michała Macierzyńskiego (Uniwersytet Warszawski), Bartosza Turka (Home Broker), Konrada Płochockiego (Polski Związek Firm Deweloperskich) oraz Jarosława Jędrzyńskiego (RynekPierwotny.com). Wnioski i polemiki z debaty zostaną opublikowane na łamach „Gazety Wyborczej”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej