PSPS zaleca – zważ styropian przed zakupem

2013-01-23 14:44
Program Gwarantowany Styropian
Autor: PSPS PSPS zaleca ważenie styropianu przed zakupem

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) chce, by styropian oferowany na rynku był jak najwyższej jakości, a przynajmniej o jakości gwarantowanej na etykiecie. W tym celu PSPS uruchomiło program “Gwarantowany styropian", którego jednym z elementów jest zachęcanie kupujących do ważenia styropianu, by w ten sposób skontrolować jakość wyrobu. Obecnie w Polsce jest ponad 70 producentów styropianu i nie wszyscy produkują to, co oficjalnie deklarują.

PSPS uważa, że występuje związek między gęstością styropianu (wyrażoną jego wagą) a najistotniejszymi dla jakości wyrobu cechami deklarowanymi przez jego producentów: współczynnikiem przewodzenia ciepła – lambda, oraz naprężeniami ściskającymi – CS (10). Żeby potwierdzić tę tezę, PSPS zlecił Instytutowi Techniki Budowlanej (ITB) przeprowadzenie, pierwszego w historii, adekwatnego projektu badawczego. Został on przeprowadzony na próbkach znajdujących się już w ITB i uzupełnionych o próbki dostarczone z rynku przez PSPS.

"Gwarantowany styropian"

Wyniki analiz pozwoliły na określenie minimalnych poziomów gęstości jednego metra sześciennego występujących na rynku odmian styropianu przeznaczonych do izolacji cieplnej budynków.
- Wskazania te wykorzystywane są jako sugerowane minima w Programie “Gwarantowany styropian”, a opracowana metoda umożliwia wszystkim użytkownikom samodzielną wstępną weryfikację jakości styropianu. To nowatorskie podejście do oceny polskiego rynku wyrobów styropianowych dla budownictwa – wyjaśnia Kamil Kiejna, prezes PSPS. Według PSPS, jeśli waga wybranej paczki jest zgodna z sugerowaną, można z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać zgodności parametrów izolacyjnych i wytrzymałościowych z deklaracją producenta, chociaż pewność dają oczywiście jedynie pełne badania laboratoryjne. Wbrew pozorom takie jednostkowe badanie właściwości styropianu nie jest drogie – jak podał Marek Kaproń, zastępca dyrektora ITB, to koszt około 1000 zł (to niewiele w porównaniu z kosztami ocieplania). Badanie trwa 1 dzień, trochę dłużej trwają formalności, trzeba też się liczyć z oczekiwaniem na wolny termin w laboratorium.

Styropian z dodatkową etykietą

Producenci, którzy przystępują do programu „Gwarantowany styropian” są zobligowani do umieszczania na paczkach styropianu dodatkowej etykiety (wielkości 10x30 cm) z informacją o najważniejszych cechach wyrobu: odporność na odkształcenia, współczynnik przewodzenia ciepła D oraz minimalna waga danej odmiany styropianu. Ma to ułatwić przysłowiowemu Kowalskiemu podczas zakupów w hurtowni porównanie z rzeczywistą wagą paczki. Ale jak twierdzi PSPS, nie tylko konsument indywidualny jest odbiorcą programu „Gwarantowany styropian”. Stowarzyszenie prowadzi rozmowy z hurtowniami i składami budowlanymi, by ich pracownicy również dokonywali wstępnych wagowych oględzin. W ten sposób mogą bowiem wstępnie wyeliminować produkty o jakości niezgodnej z deklarowaną przez producenta, unikną tym samym odpowiedzialności za wprowadzanie na rynek materiałów budowlanych niezgodnych z normami.

Obecny na prezentacji styropianowego projektu badawczego Jacek Szer, zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zapewnił, że roześle wyniki badania ITB do podległych inspektoratów i zapewne, na ile się da je wykorzystać do celów kontrolnych nadzoru budowlanego, będą one wykorzystane.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Przypomnijmy jeszcze, że Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu powstało w roku 2009. Zrzesza obecnie 25 producentów izolacyjnych płyt styropianowych, którzy reprezentują 70% rynku. Wszyscy będą uczestniczyć w programie „Gwarantowany styropian”, a więc będzie to miało duży wpływ na jakość znajdującego się na rynku styropianu. PSPS uczestniczy ponadto w współtworzeniu norm technicznych i przepisów prawnych dotyczących produkcji i zastosowań styropianu do izolacji w budownictwie, prowadzi działania edukacyjne wśród producentów i konsumentów.

Logo Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu
Autor: PSPS
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej