Przygotowani na certyfikację czekają na rozporządzenie

2008-09-22 16:38
Przygotowani na certyfikację czekają na rozporządzenie
Autor: Cooper Conferences Przygotowani na certyfikację czekają na rozporządzenie

Jak obliczyć klasę energetyczną budynku? Jak pozyskać fundusze z Unii Europejskiej na jej podwyższenie? Jak świadectwa enegetyczne wpłyną na polski rynek neruchomości? Swoimi doświadczeniami, podczas praktycznych warsztatów "Certyfikaty energetyczne w nieruchomościach" zorganizowanych w połowie września przez Cooper Conferences, podzielili się najlepsi.

Pomimo tego, iż nowelizacja prawa budowlanego, nakładająca obowiązek sporządzania certyfikatów energetycznych dla obiektów wprowadzanych do obrotu, obowiązuje prawie od roku, do tej pory Ministerstwo Infrastruktury nie wydało rozporządzenia, które określiłoby metodykę, obliczenia czy tryb szkolenia osób uprawnionych do wydawania świadectw energetycznych. Resort zadeklarował kolejny termin wydania rozporządzenia na koniec września br. Mała liczba osób uprawnionych do wydawania tych świadectw może sprawić, że od przyszłego roku sprzedaż mieszkań będzie trudniejsza.

Wychodząc naprzeciw tej znaczącej kwestii, Cooper Conferences zorganizował praktyczne warsztaty: "Certyfikaty energetyczne w nieruchomościach. Dwudniowe zajęcia odbyły się 15-16 września w hotelu Polonia Palace. W programie warsztatów znalazły się m. in. takie tematy, jak: utrzymanie obiektów budowlanych w świetle Prawa budowlanego (obowiązek przedłożenia certyfikatu jakości energetycznej budynku) czy Książka Obiektu Budowlanego a certyfikaty energetyczne, najnowszy projekt ustawy oraz Sądy polubowne w kontekście sektora nieruchomości.
Pierwszego dnia prelegentami byli: Waldemar Mazan, Marcin Piotrowski oraz Waldemar Czapliński, reprezentujący Konfederację Budownictwa i Nieruchomości. Drugiego - Adam Wawrzynowicz oraz Paweł Wójcik z Kancelarii Prawnej Grynhoff Woźny Maliński przedstawili certyfikaty energetyczne w świetle nowelizacji Prawa Budowlanego, omówili sankcje za brak certyfikatów energetycznych oraz podstawowe założenia i cel Dyrektywy Unii Europejskiej 2002/91/WE Dyrektywa Unii. O wpływie certyfikacji na rynek wtórny nieruchomości (analiza, prognozy) mówili Krzysztof Kieszkowski oraz Marcin Olszewski z Polanowscy Nieruchomości.

Wszyscy uczestnicy otrzymali imienne certyfikaty poświadczające ich udział warsztatach oraz materiały z najnowszymi regulacjami i instrukcjami dotyczącymi certyfikacji.

Waldemar Mazan
Autor: Cooper Conferences Jak obliczyć klasę energetyczną budynku przedstwił zebranym Waldemar Mazan z Konfedercji Budownictwa i Nieruchomości.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej