Przebudowa Rynku Staromiejskiego w Koszalinie - znamy propozycje na projekt budowlany

2012-08-06 16:01
Ratusz w Koszalinie
Autor: UM Koszalin Ratusz  na Rynku Staromiejskim w Koszalinie

Rynek Staromiejski w Koszalinie zostanie przebudowany. Roboty budowlane mają rozpocząć się w 2013 roku. Aktulanie władze miasta otworzyły propozycje przetargowe na projekt budowlany w ramach przedsięwzięcia.

Władze Koszalina otworzyły 31 lipca propozycje przetargowe na projekt budowlany w ramach przebudowy Rynku Satromiejskiego. Wyłoniona w przetargu firma będzie pełnienia również nadzór inwestorski. W postępowaniu wzięło udział 4 wykonawców.

Projekt budowlany a przetarg

  1. Przedsiębiorstwo ARI z Poznania - propozycja na kwotę 139 tysięcy złotych
  2. Domino Grupa Architektoniczna Szczecin - propozycja na kwotę 516 600 złotych
  3. Autorska Pracownia Architektoniczna Jacka Bułata z Poznania - propozycja na kwotę 498 150 złotych
  4. Izomorfis Szczecin Pracownia Piotra Fiuka - propozycja na kwotę 224 198 złotych.

Obecnie komisja przetargowa sprawdza złożone propozycje pod względem formalnym i merytorycznym, po czym wyłoni wykonawcę. Zwycięska firma będzie miała 30 dni na przedstawienie prezydentowi miasta szczegółowej koncepcji przebudowy. Projekt budowlany powinien być złożony do 28 lutego 2013 roku.

Rynek Staromiejski a przebudowa

Przebudowa koszalińskiego Rynku Staromiejskiego to projekt, do którego Miasto przygotowywało się od 2001 roku. Wówczas ogłoszono konkurs na projekt architektoniczny, do którego zgłoszono 5 prac. Jednak żadnej z koncepcji nie udało się zrealizować. Przebudowa ma doprowadzić do tego, by plac stał się wizytówką miasta. W ramach projektu ma zostać odnowiona elewacja i przygotowanie iluminacji wybudowanego w latach 60-tych ratusza. Dodatkowo, ma zostać wybudowana galeria sztuki z zapleczem gastronomicznym. W pobliżu ma znaleźć się również podświetlana fontanna. Zgodnie z założeniami w połowie sierpnia br., na Rynku ruszą prace archelologiczne, które przeprowadzą pracownicy koszalińskiego Muzeum. Przypomnijmy, że w 2008 roku, kiedy władze miasta zapowiedziały przebudowę głównego placu Koszalina, archeolodzy dostali pozwolenie na przeprowadzenie robót w ramach przedsięwzięcia. Wykopaliska zostały jednak przerwane z powodu organizacji jednej z lokalnych imprez, po której zakończeniu nie zostały wznowione.

Przebudowa finansowana przez...

Miasto starało się o unijną dotację na realizację w kwocie 40 mln złotych, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na rewitalizację obszarów zdegradowanych. Jednak złożony wniosek nie otrzymał wymaganej liczby punktów i środki nie zostały przyznane. W marcu władze miasta zdecydowały, że przebudowę Rynku Staromiejskiego sfinansują z własnego budżetu. Takie rozwiązanie wpłynęło na ograniczenie zakresu planowanej inwestycji do 10 – 12 mln zł i rezygnacji z budowy podziemnego parkingu.

Rynek Staromiejski znajduje się w centrum miasta i ma ok. 8 tys. m2 powierzchni. Z trzech stron plac otaczają ulice i domy mieszkalne. Przestrzeń od północy zamyka zbudowany w latach 60-tych modernistyczny budynek ratusza. W północno-zachodniej części rynku znajduje się pomnik "Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy", który został wybudowany w 20-stą rocznicę wkroczenia w 1945 roku Armii Radzieckiej do miasta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej