Promocja drewna

2004-11-26 11:55

Propagowanie szerokiego zastosowania drewna i promowanie jego nieograniczonych możliwości przy zachowaniu zasad ochrony środowiska oraz pracy na rzecz powiększania zasobów leśnych dla przyszłych pokoleń - to misja Fundacji Promocji Drewna "Teraz Drewno", powołanej przez Małgorzatę Dutkiewicz i Wojciecha Nitkę.

Konferencja założycielska odbyła się w dniach 24-25 listopada 2004 roku. Wzięli w niej udział przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, naukowcy oraz przedstawiciele przemysłu drzewnego - producenci płyt drewnopochodnych, okien i drzwi, mebli i maszyn do obróbki drewna.

Polska należy do czołówki krajów europejskich pod względem zalesienia, ale zużycie drewna jest stosunkowo niskie; w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi zaledwie 0,07 m3.
W Europie Zachodniej wskaźnik ten wynosi 0,26 m3, a w Finlandii aż 1 m3.
Fundacja chce, aby w przyszłości drewno stało się konkurencyjnym materiałem stosowanym w budownictwie, ale tylko przy zachowaniu zrównoważonej gospodarki zasobami leśnymi.
Zdaniem przedstawicieli fundacji rozwój budownictwa drewnianego w naszym kraju hamuje m.in. brak jasno sprecyzowanych wymagań dla takiego budownictwa, a przecież drewno ma wiele zalet. Nie sposób pominąć jego rolę w zmniejszaniu efektu cieplarnianego oraz takie cechy jak lekkość, wytrzymałość, trwałość czy też walory estetyczne.
Właśnie dlatego - zdaniem przedstawicieli fundacji - drewno, a w szczególności budownictwo drewniane wymaga szerokiej promocji.

W Europie istnieje wiele organizacji zajmujących się promocją drewna: Nordic Timber Council, "wood. for good" w Wielkiej Brytanii, proHolz w Austrii, Holzabsatzfinds w Niemczech, EMT w Estonii, CNDB we Francji, HWZ w Szwajcarii czy Centrum Hout w Holandii.  Europejska konfederacja przemysłu drzewnego Cei-Bois przy wsparciu Unii Europejskiej i wymienionych organizacji realizuje program pod nazwą Road Map 2010, którego celem jest wzrost konsumpcji drewna w Europie (do 0,4 m3/mieszkańca) poprzez właśnie rozwój budownictwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej