Projektowanie miast - ponad 50% Polaków jest zadowolonych z otoczenia

2022-11-30 17:04 Materiał sponsorowany
Browary Warszawskie apartamenty
Autor: materiały prasowe Aluprof Apartamenty przy Warzelni, Browary Warszawskie, projekt JEMS Architekci

Projektowanie miast to ogromne wyzwanie, z którym mierzą się dziś architekci. Z jednej strony musi być odpowiedzią na rosnące, globalne wyzwania ekologiczne. Z drugiej – oferować komfort mieszkańcom. Badania pokazują, że jedynie nieco ponad 50% Polaków jest zadowolonych z otoczenie, w którym funkcjonuje. Czego zatem oczekuje druga połowa?

Jak wynika z raportu „Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy” zrealizowany przez Think Co. Real Estate Research Lab, obecnie 57% Polaków deklaruje, że jest zadowolonych z miejsca, w którym żyje. Niemal połowa z nas jednak tak nie uważa. Brakuje nam:

  • dobrej komunikacji (22% odpowiedzi),
  • martwi nas zły stan środowiska (24%),
  • obawiamy się o wysokie koszty życia (36%).

To wymusza zieloną rewolucję w budownictwie, która zmierza obecnie w kierunku projektowania obiektów niskoemisyjnych, samowystarczalnych i energooszczędnych.

Cechy projektowanych obecnie najnowocześniejszych obiektów miejskich stanowią jasny drogowskaz pokazujący kierunki, które niebawem ukształtują nowe osiedla przyszłości. Gdy spojrzymy na wyróżniające się realizacje w tegorocznej edycji konkursu „Obiekt Roku w systemach Aluprof”, dostrzeżemy te przyszłe trendy bardzo wyraźnie – mówi Zbigniew Poraj, doradca zarządu Aluprof SA.

Konkurs Obiekt Roku w systemach Aluprof

Rezydencja Wintera, Plac Unii, Deo Plaza, Browary Wrocławskie, Księcia Witolda 46 i 48, Apartamenty przy Warzelni – Browary Warszawskie - te realizacje nieprzypadkowo znalazły się w II etapie konkursu Obiekt Roku w systemach Aluprof.

Obiekty te, mimo różnych lokalizacji, cechują się dopasowaniem do otoczenia i oczekiwań mieszkańców poprzez połączenie budynków mieszkalnych z lokalami usługowo-handlowymi.

Przykładowo, Deo Plaza to realizacja łącząca nowoczesność z tradycyjnym charakterem zabytkowej zabudowy Wyspy Spichrzów, która zainspirowana była odrestaurowanym spichlerzem Deo. Z kolei obiekty Księcia Witolda 46 i 48 cechują się zastosowanymi przeszkleniami, które umożliwiają podziwianie panoramy Wrocławia oraz dostarczają naturalne światło do wnętrz.

Osiedla przyszłości

Jak więc będą wyglądały i funkcjonowały osiedla, które połączą walory ekologiczne z cechami zapewniającymi lokalnym społecznościom poczucie dobrostanu? Kluczowe wyróżniki:

  • energooszczędność obiektów. Mowa tu przede wszystkim o systemach monitorowania i inteligentnego zarządzania energią, dzięki którym jej zużycie może zostać zminimalizowane bez uszczerbku dla komfortu mieszkańców. Dodatkowo, odpowiednie okna i drzwi o wysokiej izolacji termicznej gwarantują nie tylko przepuszczanie naturalnego światła, lecz także ograniczanie straty ciepła i zmniejszenie zapotrzebowanie na energię, zwiększając tym samym jakość energetyczną i opłacalność inwestycji.
  • maksymalne wykorzystanie zasobów i źródeł naturalnych. Panele fotowoltaiczne na dachach budynków dostarczą czystą energię, którą wspomniane inteligentne systemy sterowania skierują tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Z kolei wodną samowystarczalność budynków powiększą rozwiązania takie jak ogrody deszczowe, wspierające retencję wody, osiedlowe oczyszczalnie oraz systemy odzysku tzw. wody szarej, która może być wykorzystywana do spłuczek WC, podlewania zieleni czy mycia aut.
  • zieleń, zapewniająca bliskość natury. Nowoczesne myślenie projektantów zakłada nie tylko maksymalizację ilości zieleni pomiędzy budynkami, ale także tworzenie ogrodów na dachach. Rezygnacja z koszenia trawników czy zastępowanie ich polnymi łąkami stwarza korzystne warunki dla pożytecznych owadów zapylających i pomaga obniżać temperaturę w czasie upałów, a sadzenie roślin filtrujących powietrze poprawia nie tylko estetykę, ale również jakość powietrza.

Aluminium – surowiec przyszłości

Warunkiem koniecznym sukcesu przy projektowaniu tak ambitnych rozwiązań jest sięgnięcie po nowoczesne materiały budowlane, które pozwolą połączyć wszystkie opisane wyżej cechy osiedli przyszłości. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się aluminium, dające architektom wyjątkowe możliwości – zarówno jeśli chodzi o właściwości samego materiału, jak i o jego elastyczność w zastosowaniu.

Aluminium umożliwia nie tylko realizację najbardziej kreatywnych wizji architektów, ale również pomaga osiągać zrównoważone cele. Dzięki niewielkiemu ciężarowi, trwałości i odporności na korozję, systemy aluminiowe będą pełniły swoją funkcję przez wiele lat, co eliminuje konieczność konserwacji czy wymiany, a w konsekwencji czyni budynek bardziej ekologicznym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej