Projekt TOCEB - transfer wiedzy o energooszczędnym budowaniu

2015-10-14 17:38
Projekt TOSEB
Autor: toseb.eu Projekt TOSEB to bezpłatna platforma wiedzy o budownictwie energooszczędnym

Rusza projekt szkoleniowy, który będzie wspierał zdobywanie wiedzy z zakresu budownictwa energooszczędnego i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Projekt został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej. Ruszyły już testy tej platformy wiedzy.

TOCEB to darmowe narzędzie wspierające zdobywanie i właściwe używanie informacji o budownictwie energooszczędnym. Program szkoleniowy głównie skierowany jest do uczącej się młodzieży. Potrzeba wprowadzenie takich narzędzi z zakresu wiedzy zawodowej została zainspirowana Dyrektywą unijną z 2010 roku odnoszącą się do polityki energetycznej w budownictwie mieszkaniowym. Przypomnijmy, że Dyrektywa mówi o tym, że  do końca 2020 wszystkie nowo wybudowane budynki muszą być budynkami o prawie zerowym zużyciu energii, ponadto wszystkie budynki poddawane renowacji muszą po remoncie spełniać wymagania energetyczne zgonie z tzw. strategią 2020.

Natomiast celem projektu TOCEB jest stworzenie materiału edukacyjnego dotyczącego energii odnawialnej, renowacji budynków i zrównoważonego budownictwa, który będzie nie tylko ogólnie dostępny, ale również będzie uzupełnieniem  standardowych programów edukacyjnych.
Partnerzy biorący udział w tym przedsięwzięciu stworzą cztery moduły szkoleniowe. Koordynator projektu (w tym przypadku jest to austriacki Center for Appropriate Technology at the Vienna University of Technology - GrAT) dostarczy materiałów dydaktycznych na temat najnowszych technologii związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej w budownictwie. Natomiast zadaniem partnerów będzie dostosowanie wiedzy i treści szkoleniowych do poziomu danego kraju, które odzwierciedlą potrzeby edukacyjne oraz określą sposób rozpowszechniania wiadomości o tym projekcie. Kompendium zgromadzonej w ramach projektu wiedzy ma przyczynić się do wprowadzania innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań w sektorze budownictwa, wzmocnienia kształcenia zawodowego w tym obszarze z użyciem nowoczesnych metod dydaktycznych.

W październiku 2015 roku rozpoczęła się faza testowania modułów TOCEB, która potrwa do końca listopada. Przedmiotem testów będzie cały kurs szkoleniowy stworzony w ramach tego projektu. Testy odbędą się w krajach partnerów biorących udział w projekcie (Austria, Włochy, Litwa, Polska i Czechy). 

Adres do platformy http://www.e-genius.at/en/topic-overview lub aktywny link >>

Polskim partnerem tego projektu jest Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB). Wszystkie osoby lub instytucje zainteresowane udziałem w testach proszone są o kontakt mailowy: projekty@pzpb.com.pl (za projekt w PZPB odpowiedzialny jest Maciej Siemiątkowski). Szkolenie dostępne jest w języku polskim.


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej