„Projekt Łazienki 2012”. Konkurs na projekt toalety publicznej w Krakowie

2012-03-06 10:36
Projekt Łazienka 2012 dla Krakowa
Autor: materiały konkursowe Działka pod projektowaną toaletę znajduje się w dolnej części zdjęcia - obok wiaty przystankowej

Coroczne konkursy na projekt łazienki publicznej, za każdym razem w innym szczególnym miejscu Polski, są dzisiaj uznawane za niezwykle cenną inicjatywę. Tematem XIV edycji konkursu "Projekt Łazienki 2012" jest przewidziany dla Krakowa, na toaletę publiczną przy Rondzie Mogilskim. Konkurs organizowany jest wspólnie przez Miasto Kraków – Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz tradycyjnie przez Sanitec Koło – producenta wyrobów wyposażenia łazienek.

Miejsce dla konkursowej toalety jest na wschód od Starego Miasta, przy przebudowanym ostanio Rondzie Mogilskim. Został na nim rozdzielony poziom ruchu pieszego, rowerowego i tramwajowego od ruchu samochodowego, a jego turystyczną atrakcją zostały odsłonięte w tym rejonie i zrekonstruowane zabytkowe fundamenty kaponiery fortu mogilskiego. Jest to obecnie duży węzeł przesiadkowy, z rosnącym ruchem pasażerów komunikacji miejskiej i ruchem na ścieżkach rowerowych, dlatego miejsce wymaga poprawy warunków sanitarnych.
Miejsce jest szczególne, dlatego organizatorzy oczekują na projekt toalety, który wpisze się w pobliską architekturę. Obiekt ma również uzwględniać pomieszczenie na tzw. usługi komplementarne (m.in. punkt informacji turystycznej połączony z salonikiem prasowym czy kioskiem) i być przystosowantym dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi.;

Konkurs Łazienka 2012
Autor: Sanitec KOŁO

Tak piękne miasto zasługuje na to, by każdy element jego architektury, także tej małej, był wyjątkowy i doskonale wpisywał się w przestrzeń publiczną. Należy pamiętać, że Kraków jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w naszym kraju. Tym bardziej zależy nam, aby projektowany obiekt był niezwykle estetyczny, a jego bryła pozytywnie zapadała w pamięć. Jeśli władze Krakowa podejmą decyzję o budowie toalety według zwycięskiego projektu, chętnie pomożemy w jej wyposażeni – mówi Przemysław Powalacz, prezes zarządu Sanitec KOŁO.
Jest także szansa, że konkursowa publiczna toaleta, która zdobędzie Grand Prix konkursu Projekt Łazienki 2012,  powstanie również w innych miejscach na terenie Krakowa.

Konkurs ma charakter otwarty, jednak głównie kierowany jest do architektów, projektantów i studentów kierunków architektonicznych.
Termin nadsyłania projektów upływa 15 maja 2012. Wyniki zostaną ogłoszone 18 czerwca 2012.
W tym konkursie, oprócz jury głosują internauci - ich głosowanie będzie przebiegać od 01-10 czerwca 2012. 

Szczegółowe informacje oraz regulamin >>  

Przypomnijmy, że w poprzednich latach w konkursie projektowano publiczne toalety m.in. w Kazimierzu Dolnym, Tatrzańskim Park Narodowym, Warszawie (dla terenu nad Wisłą i Dworzec Centralny) oraz w Łodzi (na ul. Piotrkowskiej). Jersli chodzi o realizację tych projektów to zakończono remont dwóch toalet konkursowych na Dworcu Centralnym w Warszawie, w końcu maja 2012 ma zakończyć się realizacja sanitariatu w Kazimierzu Dolnym, a inwestycja obok Stadionu Narodowego nad Wisłą jest w trakcie przygotowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej