Projekt: CEKOLschool

2008-08-14 14:10

Uczyć można na wiele sposobów. Dlaczego nie przez internet? Dział kontroli jakości produktów marki CEKOL, wspólnie z działem marketingu, zaplanował cykl szkoleń skierowanych do uczniów ostatnich klas szkół budowlanych. I tak 26 lutego 2008 roku odbyła się pierwsza transmitowana on-line z siedziby firmy Cedat - producenta chemii budowlanej - nieco inna lekcja.

"Podstawą w budownictwie jest znajomość nowoczesnych materiałów i technologii budowlanych" - mówi mgr inż. Kamil Wiśniewski, spec. ds. kontroli jakości firmy Cedat, producenta chemii budowlanej marki CEKOL. - "Od fachowców oczekuje się, że spełnią wymagania inwestorów co do jakości robót i wykorzystanych materiałów. Wiadomo, sprawdzony fach w ręku oznacza dobre zarobki, pewność zatrudnienia oraz stabilizację życiową. I o takiej perspektywie marzą uczniowie szkół budowlanych, którzy przygotowywani są do uprawiania zawodu na tyle na ile pozwala im program nauczania oraz budżet państwa. Nie od dziś wiadomo, że wykształcenie zawodowe wymaga większych nakładów niż to co oferują uczniom szkoły. Dlatego wyszliśmy z propozycją szkoleń on-line podczas których uczniowie zapoznają się z teorią oraz praktyką właściwego stosowania i wykorzystania nowoczesnych technologii w budownictwie wykończeniowym. Jesteśmy pod dużym wrażeniem otwartości ze strony nauczycieli, którzy chętnie przystali na eksperymentalną póki co formułę spotkań on-line. Świadczy to o dużym zaangażowaniu tego środowiska i jest wyrazem dbałości z ich strony o spełnienie możliwie jak najpełniejszych warunków nauki do zdobycia przez młodzież upragnionych kwalifikacji".

Pierwsza lekcja on-line odbyła się 26 lutego 2008 roku w ramach projektu "CEKOLschool". Tematem przewodnim były wewnętrzne wyprawy dekoracyjne, ściana gładka i z fakturą. W pierwszej lekcji on-line wzięły udział szkoły budowlane z Żar, Koszalina, Gorzowa Śląskiego, Lublina, Świdnicy, Grudziądza, Tarnobrzegu i Gdańska. Lekcja miała charakter interaktywny - uczniowie w trakcie lekcji zadawali pytania, na które na bieżąco odpowiadali prowadzący (przez TransmisjeOnline.pl czat). Lekcje on-line można było oglądać i słuchać na żywo na stronie www.transmisjeonline.pl/cekolschool, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

"CEKOLschol" to projekt otwarty, do którego może zgłosić się każda zainteresowana tematyką szkoła budowlana, wyposażona w pracownię komputerową. Nie trzeba spełniać szczególnych warunków technicznych, aby móc odbierać transmisje, wystarczy transfer na poziomie 256 kb/s. Aby wziąć udział w kolejnych, zaplanowanych z wyprzedzeniem lekcjach on-line wszystkie zainteresowane tematem szkoły budowlane mogą zgłaszać się do firmy Cedat (e-mail: iwona.bolt@cekol.pl, tel. 0-608 001 155).
Kolejne lekcje odbędą się miedzy godziną 10:45 a 11:00 w następujących terminach:

  • 11 marca: Przygotowanie podłoża - najważniejszy etap prac wykończeniowych
  • 26 marca: Tynkowanie ręczne czy maszynowe? Tynk gipsowy czy cementowy?
  • 9 kwietnia: Wykonywanie tynków maszynowych gipsowych
  • 24 kwietnia: Wykonywanie tynków maszynowych cementowych

W projekcie "CEKOLschool" oprócz lekcji on-line dla uczniów szkół budowlanych przewidziany jest także konkurs pt. "Nasza-ściana". Zadaniem konkursowym jest zaproponowanie własnego oryginalnego wykończenia ściany lub fragmentu ściany białą masą szpachlową Cekol C-45, zrobienie zdjęcia dokumentującego wykonaną pracę i przesłanie go wraz z danymi uczestnika konkursu i szkoły na adres konkurs@cekol.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej