Produkcja stanęła w miejscu. Niemal 50% firm obawia się jeszcze gorszego scenariusza

2022-08-29 15:57
Produkcja stanęła w miejscu. Niemal 50% firm obawia się jeszcze gorszego scenariusza
Autor: EFL W budownictwie, produkcji, transporcie i łączności nastroje firm z sektora MŚP kształtują się na podobnym poziomie. Produkcja i inwestycje stanęły w tych branżach w porównaniu z poprzednim kwartałem 2022

Recesja w polskim przemyśle trwa, co potwierdza najnowszy branżowy odczyt barometru EFL. Subindeks dla branży produkcyjnej na III kwartał 2022 wyniósł 47,7 pkt. Tak niskiego wyniku nie mieliśmy od ponad 2 lat.

Czym jest barometr EFL?

Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe.

Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wniosków o kierunku zmian firm z sektora MŚP.

Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy z całej Polski. Aktualna edycja badania odbyła się od 28 czerwca do 11 lipca 2022 roku.

Produkcja stanęła w III kwartale 2022

Recesja w polskim przemyśle trwa. Subindeks dla branży produkcyjnej na III kwartał br. wyniósł 47,7 pkt., czyli tyle samo, ile w poprzednim kwartale. Tak niskiego wyniku nie mieliśmy od ponad 2 lat – w maju 2020 roku wyniósł 45,9 pkt. Jest to najniższa wartość wskaźnika od początku pandemii COVID-19 w Polsce.

W najnowszym pomiarze przemysł odnotował trzecią najniższą wartość wśród sześciu badanych branż, po handlu (45,5 pkt.) i usługach (47 pkt.).

Ochłodzenia w kolejnych miesiącach spodziewa się niemal dwa razy więcej firm produkcyjnych niż w II kwartale 2022. W opinii 46% zapytanych kondycja branży pogorszy się w związku z gospodarczo-politycznym otoczeniem, trzy miesiące wcześniej uważało tak 26% zapytanych. Widać stagnację w inwestycjach – aż 84% przedsiębiorców nie spodziewa się tutaj żadnych zmian, a 14% obawia się ich spadku.

Wyniki naszego branżowego barometru dla produkcji są zbieżne z danymi Głównego Urzędu Statystycznego. Już od trzech miesięcy produkcja przemysłowa, choć rok do roku jest wyższa, w ujęciu miesięcznym spada. Analitycy zgodnie spodziewają się, że w drugiej części roku nie ma co liczyć na odwrócenie tego trendu, głównie z uwagi na rosnące ceny energii i wysoką inflację.

Pesymistycznie w przyszłość spoglądają sami zainteresowani, wśród których niemal co drugi uważa, że w kontekście obecnej sytuacji społeczno-polityczno-gospodarczej, kondycja branży przemysłowej pogorszy się. Jeszcze trzy miesiące temu taką opinię wystawił co czwarty zapytany – powiedział Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Inwestycje również stoją

W III kwartale br. zdecydowana większość firm produkcyjnych (84%) planuje podobny poziom inwestycji co w poprzednich miesiącach, a 24% spodziewa je zmniejszyć. Tylko 2% firm myśli o większych nakładach inwestycyjnych.

Nieco lepiej niż w inwestycjach przedstawiciele branży prognozują sprzedaż. 18% liczy na jej wzrost (w II kwartale br. – 22%), 46% spodziewa się podobnego poziomu zamówień co w poprzednim kwartale, a 34% obawia się ich spadku (w II kwartale br. – 32%).

Niestety płynność finansowa firm produkcyjnych nie wygląda najlepiej. Co trzecia obawia się jej pogorszenia w II kwartale br. (34%). Tylko 18% liczy na jej poprawę.

Produkcja podobnie jak w poprzednim pomiarze bardziej odczuwa negatywny wpływ wojny toczącej się na terenie Ukrainy niż skutki pandemii. 64% firm uważa, że to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, ma niekorzystny wpływ na ich działalność.

Przedstawicieli polskiego przemysłu zapytano, czy w obecnej sytuacji społeczno-polityczno-gospodarczej, sytuacja w ich branży w ciągu najbliższych 6 miesięcy poprawi się, pogorszy czy pozostanie bez zmian. Prawie połowa odpowiedziała, że się pogorszy (46%), 39% - że pozostanie bez zmian, a tylko 3% przedsiębiorców wskazało na poprawę sytuacji.

Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej