Prawie 1000 osób nie zdało egzaminu na uprawnienia budowlane

2015-08-04 12:47
Egzaminy na uprawnienia budowlane
Autor: PIIB I etap egzaminów na uprawnienia budowlane - test pisemny

Wiosenna XXV sesja egzaminów na uprawnienia budowlane należała do rekordowo licznych. Do egzaminów Komisja Kwalifikacyjna Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB) zakwalifikowała 4073 osoby. Jak pokazały wyniki końcowe, nie udało się zdobyć uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie 952 inżynierom budownictwa.

Przypomnijmy, że to już druga sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane, którą PIIB przeprowadza w rygorach przepisów tzw. ustawy deregulacyjnej, która zmieniła wymogi wobec kandydatów na uprawnienia. Z drugiej strony, jak podkreślają władze Izby, nie zmieniło to podejścia, że nadanie uprawnień budowlanych ma być równoznaczne z gwarancją i świadectwem, że inżynier ma odpowiednie kwalifikacje zawodowe i ponosi odpowiedzialność za wykonywaną pracę. Zapewne ma to swoje odzwierciedlenie w egzaminach.

W każdym bądź razie, spośród 4073 inżynierów budownictwa, którzy przystąpili we wszystkich 16 okręgowych izbach do testu pisemnego, pomyślnie zaliczyło ten etap 3523 osoby (czyli 86,5% zdających). Warunkiem uzyskania uprawnień budowlanych jest również pomyślne zaliczenie etapu II, czyli egzaminów ustnych. To udało się 3121 osobom (402 osoby będą mogły powtórzyć egzamin ustny w kolejnych sesjach).  
Najbardziej popularną specjalnością dla uprawnień budowlanych pozostaje kategoria konstrukcyjno-budowlana – tu po XXVB sesji egzaminacyjnej przybyło nam 1273 nowych inżynierów budownictwa z uprawnieniami. Następne specjalności to: instalacje sanitarne – 658, instalacje elektryczne – 524 oraz drogowa – 356.

Nadal najbardziej „obleganą” w kontekście uprawnień budowlanych okręgową izbą jest oddział mazowiecki (w ostatniej sesji nadano tu 480 uprawnień), następnie izba małopolska (371), śląska (268) i wielkopolska (262).
Zgodnie z zasadami PIIB, każdy inżynier budownictwa po pomyślnym zdaniu całego egzaminu, otrzymuje podczas uroczystości oficjalną decyzję o nadaniu uprawnień budowlanych, składa również ślubowanie nowo uprawnionych do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej