Poznań gościł III Forum Przestrzenie Miejskie

2016-06-08 15:49
III Forum Przestrzenie Miejskie
Autor: Art Medios III Forum Przestrzenie Miejskie w Poznaniu

Poznańskie Forum Przestrzenie Miejskie to już trzecia, po Katowicach i Warszawie, edycja tej ogólnopolskiej konferencji. Trzy wymiary miasta użytecznego, to jeden z tematów przewodnich tegorocznego spotkania naukowców, przedsiębiorców, praktyków i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

III Forum Przestrzenie Miejskie odbyło się 12 maja 2016 wraz z Poznań Design Days organizowanym przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, podczas którego m.in. wykład i warsztaty kreatywne poprowadził Gil Peñalosa. Jego jedyna w Polsce prezentacja „Miasto 8 – 80: Miasta tętniące życiem, zdrowe społeczności, szczęśliwsi ludzie” była poświęcona regułom tworzenia zdrowego i tętniącego życiem miasta, jako miejsca przyjaznego dla ludzi w każdym wieku, niezależnie od statusu społecznego.

W duchu tej samej idei kontynuowano w Poznaniu debatę o jakości i użyteczności przestrzeni miejskich w Polsce w trakcie III Forum Przestrzenie Miejskie. Na konferencję zgłoszono blisko 30 referatów, prezentujących opinie różnych środowisk, w tym architektów, urbanistów i inżynierów, którzy na co dzień wraz z samorządami kształtują i przekształcają miejskie przestrzenie publiczne. W konferencji wzięło udział ponad 250 osób.
Debaty merytoryczne podzielone zostały na trzy sesje tematyczne:
• Wyzwania xxi wieku
• Nowe horyzonty
• W stronę społeczeństwa obywatelskiego
A generalnie debatowano o nowych oczekiwaniach wobec przestrzeni w miastach w kontekście poprawy jakości życia ich mieszkańców.

Podczas konferencji rozstrzygnięto konkurs dla młodych projektantów - STOP DESIGN i zaprezentowano zwycięski projekt na nowoczesny i użyteczny przystanek publicznego transportu zbiorowego. Dzięki współpracy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski z firmą A2HM ten projekt zostanie zrealizowany na terenie jednej z 52 gmin wielkopolski, czyli w Gminie Suchy Las, niedaleko Poznania.
Obszerna relacja z III Forum Przestrzenie Miejskie wraz z prezentacją wybranych referatów pojawi się w lipcu na blogu jej współorganizatora merytorycznego DESIGNFORALL.PL, pod adresem www.designforall.pl
Organizatorami Konferencji naukowej III Forum Przestrzenie Miejskie byli w tym roku Art Medios – konferencje i szkolenia, blog ekspercki DesignForAll.pl oraz Poznań|DesignDays.

IV edycja Forum Przestrzenie Miejskie odbędzie się 15 marca 2017, tym razem w Gdańsku. Przyszłoroczna edycja będzie w nieco innej zmodyfikowanej formule, bo na wniosek uczestników poprzednich spotkań wydłużony zostanie czas debaty nad prezentowanymi problemami i ich rozwiązaniami.
 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej