Poznań gościł III Forum Przestrzenie Miejskie

2016-06-08 15:49
III Forum Przestrzenie Miejskie
Autor: Art Medios III Forum Przestrzenie Miejskie w Poznaniu

Poznańskie Forum Przestrzenie Miejskie to już trzecia, po Katowicach i Warszawie, edycja tej ogólnopolskiej konferencji. Trzy wymiary miasta użytecznego, to jeden z tematów przewodnich tegorocznego spotkania naukowców, przedsiębiorców, praktyków i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

III Forum Przestrzenie Miejskie odbyło się 12 maja 2016 wraz z Poznań Design Days organizowanym przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, podczas którego m.in. wykład i warsztaty kreatywne poprowadził Gil Peñalosa. Jego jedyna w Polsce prezentacja „Miasto 8 – 80: Miasta tętniące życiem, zdrowe społeczności, szczęśliwsi ludzie” była poświęcona regułom tworzenia zdrowego i tętniącego życiem miasta, jako miejsca przyjaznego dla ludzi w każdym wieku, niezależnie od statusu społecznego.

W duchu tej samej idei kontynuowano w Poznaniu debatę o jakości i użyteczności przestrzeni miejskich w Polsce w trakcie III Forum Przestrzenie Miejskie. Na konferencję zgłoszono blisko 30 referatów, prezentujących opinie różnych środowisk, w tym architektów, urbanistów i inżynierów, którzy na co dzień wraz z samorządami kształtują i przekształcają miejskie przestrzenie publiczne. W konferencji wzięło udział ponad 250 osób.
Debaty merytoryczne podzielone zostały na trzy sesje tematyczne:
• Wyzwania xxi wieku
• Nowe horyzonty
• W stronę społeczeństwa obywatelskiego
A generalnie debatowano o nowych oczekiwaniach wobec przestrzeni w miastach w kontekście poprawy jakości życia ich mieszkańców.

Podczas konferencji rozstrzygnięto konkurs dla młodych projektantów - STOP DESIGN i zaprezentowano zwycięski projekt na nowoczesny i użyteczny przystanek publicznego transportu zbiorowego. Dzięki współpracy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski z firmą A2HM ten projekt zostanie zrealizowany na terenie jednej z 52 gmin wielkopolski, czyli w Gminie Suchy Las, niedaleko Poznania.
Obszerna relacja z III Forum Przestrzenie Miejskie wraz z prezentacją wybranych referatów pojawi się w lipcu na blogu jej współorganizatora merytorycznego DESIGNFORALL.PL, pod adresem www.designforall.pl
Organizatorami Konferencji naukowej III Forum Przestrzenie Miejskie byli w tym roku Art Medios – konferencje i szkolenia, blog ekspercki DesignForAll.pl oraz Poznań|DesignDays.

IV edycja Forum Przestrzenie Miejskie odbędzie się 15 marca 2017, tym razem w Gdańsku. Przyszłoroczna edycja będzie w nieco innej zmodyfikowanej formule, bo na wniosek uczestników poprzednich spotkań wydłużony zostanie czas debaty nad prezentowanymi problemami i ich rozwiązaniami.
 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej