Pomorska Kolej Metropolitalna za dotacje

2012-05-24 14:24
Pomorska Kolej Metropolitalna
Autor: PKM SA Pomorska Kolej Metropolitalna. Nowa linia kolejowa połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym Lecha Wałęsy i dalej z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Na zdjęciuprojekt przystanku Brętowo nałożony na zdjęcie lotnicze miejsca, w którym zostanie wybudowany

W 2015 roku, w Gdańsku zostanie wybudowana jedna z najważniejszych inwestycji kolejowych w regionie - Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM), która połączy Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. Inwestor otrzymał unijne dotacje na realizację projektu w kwocie pół miliarda złotych.

Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) coraz bliżej realizacji. Właśnie została podpisana umowa o dofinansowanie projektu z unijnych funduszy w kwocie 500 mln złotych. Dokument parafowali Paweł Szaciło, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz prezes spółki PKM - Krzysztof Rudziński.

Przeczytaj również: Domy energooszczędne - wkrótce dopłaty do kredytów. Nowy program NFOŚiGW

Pomorska Kolej Metropolitalna-podpisanie umowy o dofinansowanie
Autor: PKM SA Podpisanie umowy o dofinansowanie

Nowa kolej w Gdańsku

Realizacja zakłada wykorzystanie terenów po byłej linii kolejowej oraz zagospodarowanie obszarów regionalnych linii kolejowych, które dotychczas były słabo wykorzystywane. Aktualnie trwają przygotowania do pierwszego etapu budowy-odbudowy sieci kolejowych przewozów regionalnych, poprzez modernizację nieczynnej od 1945 roku Kolei Kokoszowskiej. Ten etap prac obejmuje również budowę odcinka, który połączy południowe dzielnice Gdańska z lotniskiem w Rębiechowie oraz linią kolejową Gdynia-Kościerzyna.

Pomorska Kolej Metropolitalna

Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) to kluczowy projekt komunikacyjny, który w 2015 roku połączy Gdańsk z lokalnym lotniskiem im. Lecha Wałęsy, Kaszubami i dalej linię kolejową Gdynia-Kościerzyna. Dzięki inwestycji zarówno z Gdańska jak i z Gdyni będzie można dojechać na lotnisko w 25 minut. Budowa kolei pochłonie 769,9 mln złotych z czego 500 mln to unijne dofinansowanie przyznane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przypomnijmy, że decyzja lokalizacyjna dla inwestycji została wydana 5 stycznia 2012 roku, a trzy tygodnie później (25 stycznia) Miasto przekazało grunty pod budowę kolei. Warto zaznaczyć, że inwestor, spółka PKM, przeprowadził międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny przystanków przyszłej kolei oraz podziału 500 działek, które leżą na terenach przez które będzie przebiegać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej