Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły stan zagrożenia na rynku mocy. Minister Moskwa: blackout nam nie grozi

2022-09-23 18:18

Okresy zagrożenia na rynku mocy ogłoszone przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne przypadną na piątek, 23 września 2022, w godz. 19-20 i 20-21. Na komunikat zareagowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Minister Moskwa powołała zespół bezpieczeństwa energetycznego.

Ogłoszenie okresu zagrożenia na rynku mocy przez PSE wynika z braku wystarczającej rezerwy w systemie. Jest to sygnał dla jednostek rynku mocy, by w tych godzinach zrealizowały swoje obowiązki mocowe.

Sytuacja jest spowodowana ubytkami awaryjnymi jednostek wytwórczych oraz niską generacją OZE, zwłaszcza w szczycie wieczornym.

Okres zagrożenia ogłoszony przez Polskie Sieci Energetyczne w piątek 23 września przypada na godziny od 19 do 20 i od 20 do 21.

Okres zagrożenia mocy - co oznacza?

Należy od razu uspokoić odbiorców indywidualnych. Ogłoszenie okresu zagrożenia nie ma wpływu na odbiorców energii elektrycznej.

Chodzi o to, że zgodnie z umowami, w ramach obowiązków mocowych jednostki wytwórcze będą musiały dostarczyć odpowiedni poziom mocy w systemie w podanych wyżej godzinach, a jednostki redukcji zapotrzebowania ograniczyć swoje zapotrzebowanie.

Ministerstwo powołuje zespół bezpieczeństwa energetycznego

Minister Moskwa reaguje na komunikat Polskich Sieci Elektroenergetycznych i powołuje zespół bezpieczeństwa energetycznego. Jako przyczynę dzisiejszego alarmu podaje niską wietrzność i mało energii z OZE. 

I zapewnia: "Rezerwy mocy są uzupełniane. Nie grozi nam blackout. System energetyczny pracuje bezpiecznie."

Czytaj więcej: Blackout w Polsce?Co jednak zrobić kiedy zabraknie prądu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej