Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły stan zagrożenia na rynku mocy. Minister Moskwa: blackout nam nie grozi

2022-09-23 18:18

Okresy zagrożenia na rynku mocy ogłoszone przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne przypadną na piątek, 23 września 2022, w godz. 19-20 i 20-21. Na komunikat zareagowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Minister Moskwa powołała zespół bezpieczeństwa energetycznego.

Ogłoszenie okresu zagrożenia na rynku mocy przez PSE wynika z braku wystarczającej rezerwy w systemie. Jest to sygnał dla jednostek rynku mocy, by w tych godzinach zrealizowały swoje obowiązki mocowe.

Sytuacja jest spowodowana ubytkami awaryjnymi jednostek wytwórczych oraz niską generacją OZE, zwłaszcza w szczycie wieczornym.

Okres zagrożenia ogłoszony przez Polskie Sieci Energetyczne w piątek 23 września przypada na godziny od 19 do 20 i od 20 do 21.

Okres zagrożenia mocy - co oznacza?

Należy od razu uspokoić odbiorców indywidualnych. Ogłoszenie okresu zagrożenia nie ma wpływu na odbiorców energii elektrycznej.

Chodzi o to, że zgodnie z umowami, w ramach obowiązków mocowych jednostki wytwórcze będą musiały dostarczyć odpowiedni poziom mocy w systemie w podanych wyżej godzinach, a jednostki redukcji zapotrzebowania ograniczyć swoje zapotrzebowanie.

Ministerstwo powołuje zespół bezpieczeństwa energetycznego

Minister Moskwa reaguje na komunikat Polskich Sieci Elektroenergetycznych i powołuje zespół bezpieczeństwa energetycznego. Jako przyczynę dzisiejszego alarmu podaje niską wietrzność i mało energii z OZE. 

I zapewnia: "Rezerwy mocy są uzupełniane. Nie grozi nam blackout. System energetyczny pracuje bezpiecznie."

Czytaj więcej: Blackout w Polsce?Co jednak zrobić kiedy zabraknie prądu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej