Polski droga do atomu

2009-08-12 13:22
Elektrownia Bełchatów
Autor: brak danych

Rada Ministrów przyjęła ramowy harmonogram działań dla energetyki jądrowej w Polsce. Jest to kolejny krok, po powołaniu Pełnomocnika Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej, do rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej i zwiększania bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

Harmonogram wyznacza cztery kluczowe daty wykonania zadań dla strony rządowej i inwestora:

  • do 31 grudnia 2010 r. przyjęcie Programu polskiej energetyki jądrowej i przygotowanie m.in.: projektów aktów prawnych niezbędnych do budowy i funkcjonowania energetyki jądrowej. W okresie tym będą opracowywane analizy finansowe dotyczące wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni jądrowej, analizy lokalizacyjne elektrowni oraz składowisk odpadów. Ponadto zostanie opracowany program szkolenia kadr dla instytucji i przedsiębiorstw związanych z energetyką jądrową oraz zapoczątkowany proces powstawania zaplecza naukowo-badawczego. Niezbędne jest również rozpoczęcie procedury przygotowania Państwowej Agencji Atomistyki do pełnienia roli nadzorującej dla potrzeb energetyki jądrowej. Działaniom tym towarzyszyć będzie kampania informacyjno-edukacyjna w zakresie energii jądrowej, która ma być kontynuowana również w następnych etapach. Od inwestora oczekuje się, że zostaną przygotowane analizy przedinwestycyjne. Przewiduje się powołanie podmiotów, które opracują warunki wdrożenia wiodących technologii energetyki jądrowej. W tym okresie zaplanowano również utworzenie konsorcjum dla budowy pierwszej elektrowni.
  • od stycznia 2011 r. do końca grudnia 2013 r. potrwają prace związane z lokalizacją i zawarcie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni jądrowej. Kontynuowane będą działania rozpoczęte w pierwszym etapie. Ponadto będą podejmowane działania dotyczące rozpoznania zasobów uranu w Polsce. Ze strony inwestora oczekuje się podjęcia decyzji o ostatecznej lokalizacji elektrowni, a także o określenia źródła finansowania inwestycji, wyboru technologii i wyłonienia jej dostawcy.
  • od stycznia 2014 r. do końca grudnia 2015 r. nastąpi wykonanie projektu technicznego elektrowni i uzyskanie wszystkich niezbędnych i zgodnych z prawem uzgodnień. Zakłada się, że zostanie rozpoczęta budowa składowiska nisko i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych. Kontynuowana będzie kampania informacyjno-edukacyjna.
  • od stycznia 2016 r. do końca grudnia 2020 r. trwać będzie budowa elektrowni.

Zgodnie z przyjętym przez rząd 13 stycznia 2009 roku dokumentem o prowadzonych i inicjowanych kierunkach działań rządu na rzecz bezpieczeństwa energetycznego kraju w obszarach gazu ziemnego i energetyki jądrowej do 2020 roku planuje się wybudowanie w naszym kraju przynajmniej jednej elektrowni atomowej. W tym celu powołano Pełnomocnika Rządu do spraw Polskiej Energetyki Jądrowej.


Rządowy program zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego zakłada realną dywersyfikację dostaw. Do głównych przedsięwzięć należy budowa terminalu gazu w Świnoujściu. W czerwcu br. weszła w życie specjalna ustawa rządowa, dzięki której uproszczone i skrócone zostały procedury związane z przygotowaniem budowy. W lipcu br. wydano pozwolenie na budowę części lądowej gazoportu. Ponadto podpisano umowę z Katarem na dostawę skroplonego gazu. Obok budowy terminalu gazu rząd planuje budowę elektrowni jądrowych. Zgodnie z rządową uchwałą w Polsce wybudowane zostaną co najmniej dwie elektrownie jądrowe, w tym przynajmniej jedna do 2020 roku. Program zakłada także: rozbudowę magazynów gazu ziemnego w Wierzchowicach (w trakcie) oraz Mogilnie, budowę magazynu gazu ziemnego w Kosakowie, budowę magazynów ropy naftowej i paliw w okolicach Kosakowa, budowę kopalni gazu Lubiatów – Międzychód – Grotów (w trakcie) oraz rozbudowę połączenia gazowego z RFN w Lasowie. Dodatkowo, dzięki determinacji części państw członkowskich wspieranych przez polski rząd projekt budowy gazociągu Nabucco uzyskał dofinansowanie 200 mln euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej