Polski Alarm Smogowy nominowany do nagrody Earthshot Prize Awards

2023-09-20 10:06
Earthshot Prize Awards
Autor: earthshotprize Polski Alarm Smogowy znalazł się w grupie trzech finalistów nominowanych do nagrody Earthshot Prize Awards w kategorii “Ochrona powietrza”

Inicjatorem nagrody Earthshot Prize Awards jest książę William, a finaliści otrzymają kwotę 1 miliona funtów na prowadzenie dalszych działań, związanych z ochroną środowiska. Polski Alarm Smogowy jest jedynym finalistą z Europy Środkowej i Wschodniej.

Polski Alarm Smogowy znalazł się w grupie 3 finalistów nominowanych do nagrody Earthshot Prize Awards w kategorii “Ochrona powietrza”, wyróżniony za jedną z najskuteczniejszych na świecie kampanii społecznych na rzecz ochrony środowiska.

Nominacje zostały ogłoszone 19 września na szczycie Earthshot Innovation Summit w Nowym Jorku.

Nagroda księcia Williama - ekologiczny Nobel

Nagroda została ustanowiona w 2020 przez księcia Williama. Jej celem jest promowanie skutecznych rozwiązań dla największych problemów środowiskowych. Earthshot Prize uznawana jest za najważniejszą nagrodę ekologiczną na świecie. W skład kapituły nagrody wchodzą m.in.: Książę William, Sir David Attenborough, Christiana Figueres, Królowa Jordanii Rania Al Abdullah, Cate Blanchett.

Przez 3 lata wyróżniono 45 finalistów i 10 zwycięzców.

Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach:

  • powietrze,
  • klimat,
  • bioróżnorodność,
  • oceany,
  • odpady.

W tym roku o nominacje walczyło ponad 1000 firm, samorządów i organizacji, spośród których wyłoniono po trzech finalistów z każdej kategorii.

Polski Alarm Smogowy

Polski Alarm Smogowy to ruch zrzeszający 50 lokalnych inicjatyw antysmogowych. W Polsce prowadzi aktywne działania na rzecz czystego powietrza, które uznano za jedną z najskuteczniejszych na świecie kampanii w obszarze ochrony środowiska. Wśród reform, o które zabiegał Polski Alarm Smogowy znajdują się m.in. uchwały antysmogowe, normy jakości węgla, zakaz sprzedaży najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych, programy wsparcia finansowego modernizacji źródeł ciepła i termomodernizacji domów.

Aktywność Polskiego Alarmu Smogowego została zauważona przez kapitułę nagrody Earthshot. A Polski Alarm Smogowy jest jedynym finalistą z Europy Środkowej i Wschodniej. 

Ceremonia wręczenia nagród Earthshot odbędzie się w Singapurze 7 listopada 2023. Pięciu z 15 finalistów otrzyma kwotę 1 miliona funtów na prowadzenie dalszych działań.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej