Polski Alarm Smogowy nominowany do nagrody Earthshot Prize Awards

2023-09-20 10:06
Earthshot Prize Awards
Autor: earthshotprize Polski Alarm Smogowy znalazł się w grupie trzech finalistów nominowanych do nagrody Earthshot Prize Awards w kategorii “Ochrona powietrza”

Inicjatorem nagrody Earthshot Prize Awards jest książę William, a finaliści otrzymają kwotę 1 miliona funtów na prowadzenie dalszych działań, związanych z ochroną środowiska. Polski Alarm Smogowy jest jedynym finalistą z Europy Środkowej i Wschodniej.

Polski Alarm Smogowy znalazł się w grupie 3 finalistów nominowanych do nagrody Earthshot Prize Awards w kategorii “Ochrona powietrza”, wyróżniony za jedną z najskuteczniejszych na świecie kampanii społecznych na rzecz ochrony środowiska.

Nominacje zostały ogłoszone 19 września na szczycie Earthshot Innovation Summit w Nowym Jorku.

Nagroda księcia Williama - ekologiczny Nobel

Nagroda została ustanowiona w 2020 przez księcia Williama. Jej celem jest promowanie skutecznych rozwiązań dla największych problemów środowiskowych. Earthshot Prize uznawana jest za najważniejszą nagrodę ekologiczną na świecie. W skład kapituły nagrody wchodzą m.in.: Książę William, Sir David Attenborough, Christiana Figueres, Królowa Jordanii Rania Al Abdullah, Cate Blanchett.

Przez 3 lata wyróżniono 45 finalistów i 10 zwycięzców.

Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach:

  • powietrze,
  • klimat,
  • bioróżnorodność,
  • oceany,
  • odpady.

W tym roku o nominacje walczyło ponad 1000 firm, samorządów i organizacji, spośród których wyłoniono po trzech finalistów z każdej kategorii.

Polski Alarm Smogowy

Polski Alarm Smogowy to ruch zrzeszający 50 lokalnych inicjatyw antysmogowych. W Polsce prowadzi aktywne działania na rzecz czystego powietrza, które uznano za jedną z najskuteczniejszych na świecie kampanii w obszarze ochrony środowiska. Wśród reform, o które zabiegał Polski Alarm Smogowy znajdują się m.in. uchwały antysmogowe, normy jakości węgla, zakaz sprzedaży najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych, programy wsparcia finansowego modernizacji źródeł ciepła i termomodernizacji domów.

Aktywność Polskiego Alarmu Smogowego została zauważona przez kapitułę nagrody Earthshot. A Polski Alarm Smogowy jest jedynym finalistą z Europy Środkowej i Wschodniej. 

Ceremonia wręczenia nagród Earthshot odbędzie się w Singapurze 7 listopada 2023. Pięciu z 15 finalistów otrzyma kwotę 1 miliona funtów na prowadzenie dalszych działań.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej