PKP: zabytkowy dworzec Wrocław Główny ma unijne wsparcie

2010-08-20 11:25
Wizualizacja: dworzec Wrocław Główny po rewitalizacji
Autor: PKP S.A. Dworzec we Wrocławiu będzie miał szklane zadaszenie

Polskie Koleje Państwowe S.A. otrzymały unijne wsparcie na realizację projektu "Odtworzenie zabytkowego historycznego kompleksu dworca Wrocław Główny z przebudową kolejowej infrastruktury technicznej". Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana 20 sierpnia br. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 361 604 854 zł, w tym środki unijne 285 133 250 zł.

Opis inwestycji na dworcu Wrocław Główny

Przebudowa budynku głównego wiąże się ze wzmocnieniem elementów konstrukcyjnych, a także wymianą instalacji elektrycznych, wodociągowych i teletechnicznych. Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych a bezpieczeństwa podróżnych będzie strzegł nowoczesny system monitoringu. Przestrzeń wewnątrz budynku dworca Wrocław Główny zostanie na nowo zaaranżowana. W holu dworca zainstalowane zostaną schody ruchome, którymi osoby odwiedzające dworzec będą mogły dostać się na kondygnację +1. Z tego poziomu będzie można wyjść na pas zieleni – ciąg spacerowy zlokalizowany pomiędzy halami peronowymi a kopułą wieńczącą hall główny. Plac przed dworcem zamieni się w oazę zieleni, deptak wraz z ławeczkami i miejscem do odpoczynku. Odtworzone zostaną tarasy restauracyjne przylegające do budynku od frontu. Miła niespodzianka spotka zmotoryzowanych: pod placem powstanie parking na ponad dwieście miejsc, z wjazdami od strony ulicy Peronowej i Piłsudskiego. Na powierzchni zaś parking na rowery.

 

Niektóre z peronów dworcowych podczas przebudowy zostaną wydłużone. Tutaj również wymagane będzie wzmocnienie i wymiana elementów konstrukcyjnych wiat peronowych. Zamontowany zostanie elektroniczny system informacji pasażerskiej. Nowością i znacznym ułatwieniem dla pasażerów w tej część obiektu będzie taśma bagażowa, przy schodach prowadzących na peron (korytarz główny od hollu), a od strony przejścia ”miejskiego” zainstalowane zostaną schody ruchome na perony. Elementem inwestycji jest także budowa Pawilonu Południowego od strony ulicy Suchej. W kondygnacji naziemnej znajdą się kasy biletowe i przestrzenny hall. Natomiast na piętrze – poczekalnia oraz punkty usługowe.

Zobacz koniecznie: Wrocław Główny zmodernizuje Budimex i Ferrovial Agroman

Dworzec Główny we Wrocławiu jest jednym z ponad siedemdziesięciu dworców modernizowanych przez PKP SA w latach 2010 – 2012. Polskie Koleje Państwowe prowadzą wielki program rewitalizacji dworców kolejowych. Jest to największa modernizacja dworców od 20 lat!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej