Pierwsza pomoc. Wypadek na budowie z efektami specjalnymi. Wideo i zdjęcia

2017-05-15 15:59
Wypadek na budowie - pierwsza pomoc
Autor: Skanska Wypadek na budowie, nauka pierszej pomocy z użyciem efektów specjalnych

Teoria, jak należy udzielać pierwszej pomocy w razie ciężkiego wypadku na budowie, może nie wystarczyć. Krzyk bólu, krew, złamania mogą "sparaliżować" niewprawnego ratownika. Żeby oswoić pracowników z takimi sytuacjami, na budowie Green2Day we Wrocławiu, gdzie wykonawcą jest Skanska, w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa odbyły się ćwiczenia, podczas których symulowano różne obrażenia ciała i pokazywano jak udzielać pierwszej pomocy.

Wypadek na budowie może być przyczyną poważnych uszkodzeń ciała, a do takich widoków nie jesteśmy raczej przyzwyczajeni. Trzeba zachować tzw. zimną krew, żeby pierwsza pomoc w takiej sytuacji było poprawne. Można na szczęście zdobyć praktykę bez wypadku. Do tego przedsięwzięcia wykorzystano aktorów, stworzono scenografie symulujące miejsca zdarzeń, użyto pomocy naukowych, które swoim realizmem przyprawiają o dreszcze. Ale to rzeczywiście znakomity pomysł, by uodpornić potencjalnych ratowników na widoki podczas prawdziwego wypadku.

– Rzeczywistość często odbiega od wyidealizowanego świata przedstawianego w materiałach szkoleniowych lub podręcznikach dotyczących pierwszej pomocy – opowiada o tej formie ćwiczeń Tomasz Czekalski, właściciel firmy HELP-Edukacja i Bezpieczeństwo. – Pył, huk, krew, dym i presja czasu potrafią mocno skomplikować nawet najprostszy schemat postępowania. Szkolenia realizowane dla Skanska w trakcie Tygodnia Bezpieczeństwa niczym nie przypominają tradycyjnych zajęć z udzielania pierwszej pomocy. Angażowanie uczestników w ćwiczenia, które przyjmują formę zdarzeń pozorowanych, weryfikują ich faktyczne umiejętności oraz umożliwiają nabycie nowych.

– Dzięki takim zajęciom pracownicy biorą udział w symulacjach wypadków, które mogą się naprawdę wydarzyć na budowie. Uczą się, jak prawidłowo rozpoznawać zagrożenia i jakie podejmować kroki, gdy wydarzy się podobna sytuacja. Świadomi pracownicy nie będą biernie przyglądać się, ale podejmą aktywne działania w celu ich eliminacji – uważa Iwona Stolarczyk, specjalistka ds. komunikacji zewnętrznej w Skanska. Przypomina, że budownictwo charakteryzuje się wysokim stopniem ryzyka zawodowego ze względu na duże zagrożenia wypadkowe. Każdy nowy obiekt to prototyp pod względem technicznym i organizacyjnym, dlatego tak ważne przy każdej budowie, a właściwie zanim jeszcze ona się rozpocznie, jest właściwa ocena wszelkiego ryzyka i zaplanowanie procedur bezpieczeństwa i potem bezwzględnie je wdrażać.

Przypomnijmy, że już od kilku lat Tydzień Bezpieczeństwa jest obligatoryjny dla wszystkich sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, do którego należy już 12 największych firm budowlanych w Polsce, wyznaczonym standardom bhp na budowie podlegają również podwykonawcy tych firm na wszystkich placach budów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej