PGNiG obniża ceny gazu o 19%. Dla kogo? Jak skorzystać z tańszego gazu?

2023-01-24 8:02
pgnig obniża ceny gazu
Autor: gettyimages PGNiG obniża ceny gazu o 19%

PGNiG od 18 stycznia 2023 ma niższe ceny gazu. Obniżka wynosi 150 zł/MWh, czyli ponad 19% mniej i ma obowiązywać do 31 marca 2023. Dla kogo rachunki za gaz będą mniejsze? Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z tańszego gazu?

Spis treści

  1. Dla kogo tańszy gaz od 18 stycznia?
  2. Kogo nie obejmuje obniżka cen gazu?
  3. Jak skorzystać z niższej ceny gazu? Jakie dokumenty złożyć?
  4. Niskie ceny gazu w hurcie
  5. O obniżki cen gazu apelował URE

Dla kogo tańszy gaz od 18 stycznia?

Należąca do Orlenu spółka PGNiG Obrót Detaliczny - największy sprzedawca gazu w Polsce - obniża cenę paliwa gazowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o cennik Gaz dla Biznesu. Obniżka wynosi 150 zł/MWh, czyli 19% - wynika z komunikatu podanego na stronie spółki.

Dotychczasowe ceny gazu w cenniku PGNiG wynosiły dla tej grupy odbiorców między 761 a 793 zł za MWh.

Obniżką są objęci automatycznie wszyscy odbiorcy podlegający rozliczeniom za pobrane paliwo gazowe na podstawie cen określonych w cenniku, w okresie obowiązywania obniżki, czyli od 18 stycznia do 31 marca 3023.

Dokładnie chodzi o cennik Gaz dla Biznesu nr 9 - Taryfa PGNiG Obrót Detaliczny w zakresie obrotu Paliwami gazowymi dla Odbiorców innych niż Odbiorcy Paliw gazowych w gospodarstwach domowych.

Kogo nie obejmuje obniżka cen gazu?

Jak czytamy w komunikacie PGNiG automatyczna obniżka nie obejmuje odbiorców podlegających rozliczeniom za pobrane paliwo gazowe w ww. okresie na podstawie cen innych niż wynikające z cennika spółki, określonych w zawartych czasowych aneksach lub przyjętych ofertach specjalnych.

Jak skorzystać z niższej ceny gazu? Jakie dokumenty złożyć?

Jak podkreśla PGNiG obniżka jest automatyczna. Skorzystanie z niej nie wymaga od odbiorców gazu żadnych działań, a ceny uwzględniające obniżkę będą automatycznie stosowane przez sprzedawcę w rozliczeniach. Umowy podlegają realizacji bez zmian na dotychczasowych zasadach.

Niskie ceny gazu w hurcie

Obniżka cen gazu przez PGNiG to reakcja na spadek cen tego surowca w kontraktach terminowych na Towarowej Giełdzie Energii. Na holenderskiej giełdzie gaz jest tańszy niż przed rosyjską inwazją na Ukrainę. 

Zdaniem ekspertów to skutek rekordowych dostaw gazu LNG do Europy. Nie bez znaczenia jest także wyjątkowo ciepła zima, która najpewniej przejdzie do historii jako jedna z najcieplejszych.

O obniżki cen gazu apelował URE

Decyzja PGNiG podyktowana jest być może również działaniem Urzędu Regulacji Energetyki. Już na początku tygodnia prezes URE Rafał Gawin wzywał sprzedawców gazu do obniżki cen w taryfach. Urząd zapowiedział, że takie pisma będzie kierować do wszystkich firm, które sprzedają paliwo gazowe odbiorcom objętym taryfami i stosują ceny wyższe od obowiązujących stawek rynkowych.

Źródło: PGNiG, PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej