Ostatnie pozwolenie na zachodni odcinek A2 na Mazowszu

2010-10-14 17:46
Autostrada A2 - odcinek od granicy woj. mazowieckiego do węzła Konotopa
Autor: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie Autostrada A2 - odcinek od granicy woj. mazowieckiego do węzła Konotopa

Można budować cały fragment autostrady od granicy województwa mazowieckiego do węzła Konotopa. Decyzję, zezwalającą na budowę ok. 14 km odcinka C1 podpisał 14 października 2010 r. Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Ma ona rygor natychmiastowej wykonalności. Cały odcinek C przebiega przez gminy: Wiskitki, Baranów, Jaktorów. Koszt inwestycji to ok. 534 mln zł.

- Jeszcze nigdy w historii województwa nie było tak wielu inwestycji. W 2007 r. mieliśmy 29 km dróg ekspresowych, obecnie – 130 km, w budowie jest kolejnych 128 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. W ciągu trzech lat wybudowaliśmy kilka strategicznych dla ruchu obwodnic, m.in. Płońska, Grójca, Garwolina, Raciąża. W przyszłym roku oddamy do użytku obwodnicę Mińska - wylicza Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Fragment C1 znajduje się w gminie Wiskitki. W ramach inwestycji powstanie m.in. węzeł Żyrardów, stacja poboru opłat (SPO) Żyrardów, mosty, drogi dojazdowe, zjazdy i wjazdy awaryjne, oświetlenie oraz system odwadniania autostrady. W celu ochrony środowiska wybudowane zostaną zabezpieczenia akustyczne oraz przejścia dla zwierząt.

Autostrada A2 w województwie mazowieckim jest podzielona na trzy części:

  • Zachodnią (Stryków – węzeł Konotopa)
    • odcinek C (gminy Wiskitki, Baranów, Jaktorów), podzielony na fragmenty: C1 - pozwolenie na budowę w drugim tygodniu października br., C2 – pozwolenie na budowę wydano 12 października br.
    • odcinek D (powiat grodziski oraz pruszkowski), podzielony na fragmenty: D1 oraz D2 – pozwolenia na budowę wydane odpowiednio: 12 i 19 sierpnia br.,
    • odcinek E (powiat pruszkowski oraz warszawski zachodni) – pozwolenie na budowę wydane 5 października br.
  • Południową Obwodnicę Warszawy (POW) – dwa pozwolenia na odcinki POW zostały już wydane: Konotopa Lotnisko 1.VII.2010 r. oraz Lotnisko – węzeł Puławska 31.X.2008 r.
  • Wschodnią: węzeł Lubelska – granica kraju. W ramach tej inwestycji realizowana jest już obwodnica Mińska Mazowieckiego - pozwolenie na budowę 28.X.2008 r.

Docelowo autostrada A2 w województwie mazowieckim ma mieć długość ok. 230 km.

Łącznie, realizacja części zachodniej autostrady A2 w województwie mazowieckim obejmie powiaty: żyrardowski (gmina Wiskitki), grodziski (gmina Baranów, Jaktorów, miasta - Grodzisk Mazowiecki i Milanówek), pruszkowski (miasto i gmina Brwinów, miasto Pruszków i Piastów) oraz warszawski – zachodni (miasto i gmina Ożarów Mazowiecki).

Dodatkowo, pod koniec lipca br. wydane zostały pozwolenia na budowę: dwóch miejsc obsługi podróżnych oraz punktu poboru opłat w Brwinowie, a także obwodu utrzymania autostrady w Pruszkowie (miejsca postojowe, stacje benzynowe itd.).

Autostrada A2 jest częścią drogi międzynarodowej E30 z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. W Polsce docelowo przebiegać będzie od przejścia granicznego w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę i Siedlce do przejścia granicznego z Białorusią w Kurtykach. Istniejący i już eksploatowany odcinek autostrady (252 km) przebiega od Nowego Tomyśla (województwo wielkopolskie) do Strykowa (województwo łódzkie).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej