Opłaty za śmieci w Warszawie 2022. Złóż deklarację do 10 lutego! Użyj kreatora deklaracji online

2022-02-08 9:44
Opłaty za śmieci Warszawa 2021
Autor: gettyimages Od stycznia 2022 obowiązują w Warszawie nowe stawki opłat za śmieci

Opłaty za śmieci w Warszawie od stycznia 2022 są dla wszystkich takie same: 85 zł dla gospodarstwa domowego w zabudowie wielolokalowej i 107 zł dla domu jednorodzinnego. W związku z nowymi stawkami opłat za śmieci właściciele i zarządcy nieruchomości zobowiązani są do złożenia nowych deklaracji, najpóźniej do 10 lutego. Dla osób, które jeszcze nie złożyły deklaracji, miejskie Biuro Cyfryzacji Miasta przygotowało we współpracy z Biurem Gospodarki Odpadami specjalny kreator online.

Spis treści

 1. Opłaty za śmieci Warszawa 2021
 2. Ile warszawiacy płacili za śmieci?
 3. Opłaty za śmieci w Warszawie od 2022
 4. Jak złożyć deklarację opłat za śmieci?
 5. Jakie opłaty za śmieci dla domów jednorodzinnych?
 6. Wyższe opłaty za śmieci dla budynków niemieszkalnych
 7. Od kiedy nowe stawki za śmieci w Warszawie?

Opłaty za śmieci Warszawa 2021

Przypomnijmy, że od początku 2021 warszawiacy za odbiór odpadów w mieszkaniach płacili 65 zł, a w domach jednorodzinnych 94 zł. Z kolei od 1 kwietnia 2021 r. w Warszawie obowiązywały nowe zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. Mieszkańcy Warszawy płacili za śmieci według zużycia wody: 12,73 zł za 1 m³ zużytej wody miesięcznie. Dotyczyło to zarówno domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych i lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej (np. delikatesy w kamienicy). W opłacie za odpady uwzględniana była ilość zużytej wody technicznej, np. używanej do mycia klatek schodowych.

Ile warszawiacy płacili za śmieci?

Jak obliczył ratusz, przy średnim zużyciu wody 2,5 m³ na osobę, opłata za śmieci czteroosobowej rodziny wynosiła 130 zł miesięcznie. Dla porównania, wcześniejsze opłaty za śmieci wynosiły 65 zł od mieszkania i 94 zł w przypadku domu jednorodzinnego.

Są to stawki uśrednione, co nie oznacza, że wyniosły tyle dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Są też rodziny, których rachunki za śmieci sięgnęły nawet kilkuset złotych (200-500 zł). Warto pamiętać, że byle awaria spłuczki, nieszczelność baterii, o której użytkownik często długo nie wiedział, generowały straty wody, co nabijało rachunek za śmieci.

Opłaty za śmieci w Warszawie od 2022

Przypomnijmy, że 18 listopada Rada Warszawy zatwierdziła inny sposób naliczania opłat za śmieci. Oba systemy, zarówno ten od gospodarstwa domowego, jak i ilości zużytej wody, wzbudzały liczne kontrowersje i zostały zakwestionowane przez sądy. Biuro Gospodarki Odpadami zaproponowało naliczanie miesięcznych opłat za śmieci od wielkości mieszkania. Uznało ten sposób za "najmniej niesprawiedliwy". Miało obowiązywać 5 stawek, od 52 do 99 zł, w zależności od metrażu.

Decyzja ta przetrwała jednak tylko miesiąc. Radni postanowili zrezygnować z wiązania opłaty za śmieci z metrażem. Dla wszystkich mieszkań ustalono jedną stawkę - 85 zł.

Jak złożyć deklarację opłat za śmieci?

W związku z obowiązującymi nowymi stawkami opłat za śmieci mieszkańcy zobowiązanie są do złożenia nowych deklaracji. Należy je złożyć do 10 lutego 2022.

Można to zrobić na kilka sposobów:

 • Składając w Wydziale Obsługi Mieszkańców urzędu dzielnicy, w formie elektronicznej (za pomocą platformy ePUAP).
 • Przesyłając listem poleconym do urzędu dzielnicy.
 • Za pomocą kreatora deklaracji online - to nowe narzędzie, dzięki któremu całą czynność można wykonać bez wychodzenia z domu i w dogodnym terminie. Kreator deklaracji można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (otwiera się w nowej karcie) w sekcji „Wszystko o odpadach”. Nowe rozwiązanie daje mieszkańcom kolejną możliwość na złożenie dokumentu.

  Co ważne, mieszkańcy zabudowy wielolokalowej nie składają osobiście deklaracji – w ich imieniu powinna to zrobić spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.

Jakie opłaty za śmieci dla domów jednorodzinnych?

W przypadku warszawskich domów jednorodzinnych opłata za śmieci pozostaje bez zmian. Wynosi ona, niezależnie od metrażu czy liczby osób, 107 zł miesięcznie. Na zniżkę w wysokości 9 zł mogą liczyć posiadacze kompostowników.

Wszystkie te opłaty dotyczą śmieci segregowanych. Dla tych, którzy nie segregują odpadów przewidziane opłaty są dwukrotnie wyższe.

Wyższe opłaty za śmieci dla budynków niemieszkalnych

Warszawa przewidziała też nowe, wyższe taryfy za śmieci w przypadku szkół, przedszkoli, biur, zakładów pracy itp. W przypadku budynków tego typu opłaty za śmieci naliczane będą w zależności od wielkości opróżnianych pojemników na śmieci.

Opłaty za śmieci w Warszawie - jak drożeją?

System odbioru i gospodarowania odpadami w Warszawie podrożał z prawie 330 mln zł w 2017 do ponad 1,24 mld zł w 2020 r.

Od kiedy nowe stawki za śmieci w Warszawie?

Nowe stawki opłat za śmieci obowiązują od stycznia 2022.  Opłat należy dokonywać do 28. dnia każdego miesiąca, począwszy od 28 stycznia br.

Dla mieszkańców w najtrudniejszej sytuacji miasto uruchomi program osłonowy. O wsparcie będą mogły ubiegać się osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, których dochód nie przekracza 1940 zł netto miesięcznie. Aby otrzymać pomoc, trzeba zwrócić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w dzielnicy zamieszkania. Wsparcie będzie udzielane w formie zasiłku celowego z przeznaczeniem na pokrycie bieżących kosztów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej