Opłata za śmieci w Warszawie. Nowe stawki za śmieci od stycznia 2022 zatwierdzone!

2021-11-19 12:00
Opłaty za śmieci Warszawa 2021
Autor: gettyimages Opłaty za śmieci w Warszawie będą naliczane od wielkości mieszkania. Ratusz przewidział 5 stawek

Opłaty za śmieci w Warszawie od kwietnia 2021 były naliczane według ilości zużytej wody, co generowało horrendalne kwoty. Od 2022 sposób naliczania opłaty za śmieci się zmienia. Będzie teraz zależeć od powierzchni mieszkania. Ile warszawiacy zapłacą za śmieci w 2022? 18 listopada radni zatwierdzili nowe stawki.

Spis treści

 1. Opłaty za śmieci Warszawa 2021?
 2. Ile warszawiacy płacą za śmieci?
 3. Maksymalna opłata za śmieci - nowela podpisana przez prezydenta
 4. Jakie nowe stawki za śmieci dla mieszkań w Warszawie?
 5. Jakie opłaty za śmieci dla domów jednorodzinnych?
 6. Wyższe opłaty za śmieci dla budynków niemieszkalnych
 7. Od kiedy nowe stawki za śmieci w Warszawie?

Opłaty za śmieci Warszawa 2021?

Przypomnijmy, że od początku 2021 warszawiacy za odbiór odpadów w mieszkaniach płacili  65 zł, a w domach jednorodzinnych 94 zł. Z kolei od 1 kwietnia 2021 r. w Warszawie obowiązują nowe zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. Mieszkańcy Warszawy płacą za śmieci według zużycia wody: 12,73 zł za 1 m³ zużytej wody miesięcznie. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych i lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej (np. delikatesy w kamienicy). W opłacie za odpady uwzględniana jest ilość zużytej wody technicznej, np. używanej do mycia klatek schodowych.

Ile warszawiacy płacą za śmieci?

Podstawą miesięcznej opłaty jest średnie zużycie wody z sześciu kolejnych miesięcy, z ostatniego roku. Dla wielu gospodarstw domowych oznaczało to duże podwyżki opłat za śmieci. Jak obliczył ratusz, przy średnim zużyciu wody 2,5 m³ na osobę, opłata za śmieci czteroosobowej rodziny to 130 zł miesięcznie. Dla porównania, wcześniejsze opłaty za śmieci wynosiły 65 zł od mieszkania i 94 zł w przypadku domu jednorodzinnego.

Są to stawki uśrednione, co nie oznacza, że wyniosły tyle dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Są też rodziny, których rachunki za śmieci sięgnęły nawet kilkuset złotych (200-500 zł). Warto pamiętać, że byle awaria spłuczki, nieszczelność baterii, o której użytkownik często długo nie wiedział, generowały straty wody, co nabijało rachunek za śmieci.

Podwyżki za śmieci. Co na to warszawiacy?

Maksymalna opłata za śmieci - nowela podpisana przez prezydenta

W sierpniu 2021 Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Nowela tzw. ustawy śmieciowej przewiduje, że w gminach, które stosują metodę naliczania opłaty za odpady od zużycia wody, opłata ta nie będzie wyższa niż ok. 150 zł, tj. 7,8% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę w gospodarstwie domowym.

Jakie nowe stawki za śmieci dla mieszkań w Warszawie?

Warszawa wprowadza nowy sposób naliczania opłat za śmieci. Oba systemy, zarówno ten od gospodarstwa domowego, jak i ilości zużytej wody, wzbudzały liczne kontrowersje i zostały zakwestionowane przez sądy. Biuro Gospodarki Odpadami proponuje teraz naliczanie miesięcznych opłat za śmieci od wielkości mieszkania, uznawano za "najmniej niesprawiedliwy".

Nowe stawki za śmieci naliczane w zależności od metrażu mieszkania radni zatwierdzili na sesji Rady Miasta 18 listopada. Są one nieco niższe, zwłaszcza dla najmniejszych mieszkań,  niż zakładał projekt uchwały przedstawiony 10 listopada. Obowiązuje 5 stawek:

 • 52 zł - od mieszkania o powierzchni do 30 m²,
 • 77 zł - od mieszkania o powierzchni w przedziale od 30,01 do 40 m²,
 • 88 zł - od mieszkania o powierzchni w przedziale od 40,01 do 60 m²,
 • 94 zł - od mieszkania o powierzchni w przedziale od 60,01 do 80 m²,
 • 99 zł - od mieszkania o powierzchni powyżej 80,01 m².
Jaka powierzchnia mieszkania - gdzie sprawdzić?

Powierzchnia lokali jest do sprawdzenia w ewidencji gruntów i budynków lub w księgach wieczystych. Można ją też wyliczyć w oparciu o prawo budowlane.

Jakie opłaty za śmieci dla domów jednorodzinnych?

W przypadku warszawskich domów jednorodzinnych opłata za śmieci jest stała, niezależna od metrażu, i wynosi 107 zł miesięcznie. Na zniżkę w wysokości 9 zł mogą liczyć posiadacze kompostowników.

Wszystkie te opłaty dotyczą śmieci segregowanych. Dla tych, którzy nie segregują odpadów opłaty mają być dwukrotnie wyższe.

Wyższe opłaty za śmieci dla budynków niemieszkalnych

Warszawa przewidziała też nowe, wyższe taryfy za śmieci w przypadku szkół, przedszkoli, biur, zakładów pracy itp. W przypadku budynków tego typu opłaty za śmieci naliczane będą w zależności od wielkości opróżnianych pojemników na śmieci.

Opłaty za śmieci w Warszawie - jak drożeją?

System odbioru i gospodarowania odpadami w Warszawie podrożał z prawie 330 mln zł w 2017 do ponad 1,24 mld zł w 2020 r.

Od kiedy nowe stawki za śmieci w Warszawie?

Nowe stawki opłat za śmieci będą obowiązywać od 1 stycznia 2022. W tym samym terminie utracą ważność obecnie obowiązujące przepisy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej