Opłaty za mieszkanie wzrosły o 25% w ciągu roku!

2022-11-16 9:15
koszty utrzymania domu i mieszkania
Autor: gettyimages Kosty utrzymania mieszkania wzrosły o 25%

Opłaty za mieszkanie rosną z miesiąca na miesiąc. Statystyczna rodzina wydaje na opłaty za mieszkanie już 1275 zł miesięcznie. W ostatnim roku wydatki te poszły w górę o prawie 25%. Dla tych, którzy wynajmują mieszkanie czy spłacają kredyt koszty te są jeszcze wyższe. W kolejnych miesiącach przewidywany jest dalszy wzrost cen.

Trzyosobowa rodzina wydaje na opłaty za mieszkanie średnio 1275 zł, obliczyli analitycy HRE Investments w oparciu o dane GUS. Tym samym wydatki na utrzymanie mieszkania przeciętnej rodziny wzrosły o 25%.

Dla najemców i kredytobiorców opłaty jeszcze wyższe

Jak podkreślają analitycy, kalkulacje te w niewielkim stopniu uwzględniają czynsz za najem mieszkań, ponieważ większość Polaków mieszka w nieruchomościach, których są właścicielami. Tylko 4-5% osób to najemcy płacący czynsz na zasadach rynkowych (ten w ostatnich 12 miesiącach wzrósł przeciętnie o 20-30%). Do tego 11-12% obywateli to najemcy korzystający z mieszkań o obniżonych czynszach (np. komunalnych, zakładowych czy TBS-ów).

Warto też podkreślić, że przedstawione powyżej liczby zupełnie pomijają sytuację osób, które spłacają kredyty mieszkaniowe. Te koszty GUS pomija w swoich wyliczeniach. Gdyby było inaczej, to wskaźnik inflacji byłby o około 2 punkty procentowe wyżej, czyli już na poziomie 20% i to nawet po uwzględnieniu obowiązujących wakacji kredytowych.

Trzeba też pamiętać że te wyliczenia pokazują koszty utrzymania mieszkania. Jeśli ktoś jest najemcą albo ma kredyt, to jego miesięczne wydatki są znacznie wyższe o co najmniej kilkadziesiąt procent, jeśli nie kilkukrotnie wyższe.

opłaty za mieszkanie
Autor: HRE Investments Szacunkowe koszty utrzymania domu 3-osobowej rodziny

Za energię płacimy 2,5 razy tyle co przed rokiem

Rosnące opłaty za mieszkanie to głównie efekt drożejących nośników energii. Z danych GUS wynika, że za opał musimy dziś płacić 2,5 razy więcej niż jeszcze rok temu. Przy tym pod pojęciem „opał” urząd rozumie zarówno ten w postaci stałej (drewno, węgiel) jak i płynnej (olej). W ostatnim roku z dwucyfrową dynamiką drożały też gaz, energia cieplna, usługi związane z domem, czynsz, środki czyszczące, a nawet wyposażenie mieszkań (łącznie oświetlenie, meble czy dekoracje).

koszty utrzymania mieszkania w październiku
Autor: HRE Investments Koszty utrzymania mieszkania w październiku 2022

Na tym nie koniec podwyżek

W kolejnych miesiącach podwyżki opłat za mieszkanie nie zwolnią. Wyższa płaca minimalna, przewidywany wzrost stawek za prąd czy innych nośników energii mogą przyczynić się do podwyżek większości - o ile nie wszystkich - składników kosztów utrzymania i prowadzenia domu. Jest to o tyle ważne, że statystycznie rzecz biorąc energia (ogrzewanie) odpowiada za około połowę kosztów utrzymania mieszkań w Polsce.

Rosnące koszty utrzymania mieszkań są niemal pewne w otoczeniu inflacji, której analitycy NBP spodziewają się na najbliższe lata. Z projekcji przedstawionej przez bank centralny wynika, że w 2023 roku inflacja wyniesie ponad 13%, a w 2024 roku prawie 6%. Jest to o tyle ważny punkt odniesienia, że koszty utrzymania mieszkań rosną przeważnie szybciej niż wynosi łączny wskaźnik inflacji.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej