Odnawialne źródła energii przede wszystkim. Polacy inwestują w kolektory słoneczne. WIDEO

2012-04-18 16:28
Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu, Instytut Energetyki Odnawialnej
Autor: www.newseria.pl

Kolektory słoneczne są w Polsce coraz popularniejsze. Dotychczas zamontowano ponad 900 tys. m2 kolektorów. Pod względem mocy, solary są drugą, po energetyce wiatrowej technologią OZE (odnawialne źródła energii) w naszym kraju. A Polska jest siódmym rynkiem kolektorów słonecznych w UE.

Instytut Energetyki Odnawialnej przeprowadził badania na temat energetyki cieplnej w Polsce. Analiza wykazała, że z roku na rok, wzrasta zainteresowanie Polaków w kolektory słoneczne. Dotychczas zainstalowanych zostało 904 tys. m2 solarów.

Przeczytaj również: IKEA stawia na farmy wiatrowe

Komentuje Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej:

Kolektory słoneczne w Polsce

W Polsce kolektory słoneczne zyskują na popularności. W 2011 roku, wzrosła sprzedaż solarów o ponad 70 proc. i wyniosła ok. 248 tys. m2, co daje łącznie 904 tys. m2 zainstalowanych kolektorów słonecznych. Równoważy to 633 MW mocy cieplnej. Zadowalający jest fakt, że aż 70 proc. kolektorów trafia do właścicieli domów, jako elementy instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej.
W ubiegłym roku, na praktyczne wykorzystanie energii słonecznej zdecydowało się ponad 15 tys. gospodarstw. Rocznie inwestycje w OZE (odnawialne źródła energii) wzrastają od 30 do 40 proc.

Polska jest siódmym rynkiem kolektorów słonecznych w UE, którego wartość osięgnęła 500 mln złotych. Krajowi producenci eksportują ponad 50 proc. tych urządzeń. Dyrektywa unijna 2009/28/WE propagująca stosowanie energii ze źródeł odnawialnych (OZE) otwiera jeszcze większe perspektywy przed nimi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej