O 2663 inżynierów z uprawnieniami więcej

2016-01-22 11:43
Uprawnienia budowlane
Autor: PIIB

Są już wyniki ostatniego egzaminu na uprawnienia budowlane, który odbył się w ramach jesiennej XXVI sesji pod auspicjami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB).

Kolejna sesja egzaminów na uprawnienia zakończyła się sukcesem dla 2663 osób. W tej sesji o uprawnienia ubiegało się 2838 inżynierów. Do I etapu, czyli egzaminu testowego zostało zakwalifikowanych 97,2% wniosków. Do testu przystąpiły też osoby zakwalifikowane wcześniej, ale które przełożyły termin egzaminu oraz osoby, które poprawiały egzamin pisemny. Z tej całej grupy odpadło 12% zdających, ale podczas egzaminów ustnych zwiększyła się ona o 514 osób, które poprawiały egzamin ustny z poprzednich sesji.
Analizując strukturę zdobytych uprawnień, to najwięcej (45%) było ich w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Na drugim miejscu znalazła się specjalność instalacyjna (19,5%), dalej instalacyjna elektryczna (15%), inżynieryjna drogowa (9,3%). Najmniej liczne okazały się specjalności inżynieryjno drogowa (4%), inżynieryjna kolejowa obiekty (3,2%), instalacyjna telekomunikacyjna (1,6%), inżynieryjna hydrotechniczna (1,5%), inżynieryjna kolejowa sterowanie ruchem kolejowym (1%), w mało popularnej specjalności wyburzeniowej uprawnienia zdobyła 1 osoba (podczas wielu sesji egzaminacyjnych w ogóle nie było chętnych na potwierdzenie takich uprawnień).
PIIB podała również, że najwięcej nowych inżynierów przybyło w województwach mazowieckim (blisko 370), śląskim (300) i wielkopolskim (prawie 230). To również dowód na to, że w tych rejonach najwięcej się dzieje w budownictwie.

Potwierdzenie uzyskania uprawnień budowlanych jest uroczystą chwilą. Oprócz osobistego odbioru decyzji, nowi inżynierowie budownictwa z uprawnieniami składają ślubowanie, w którym obiecują należyte wykonywanie swoich zawodów i pełną odpowiedzialność za pracę.   

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej