Nowoczesna Fasada Wentylowana. Relacja z wiosennych konferencji Virtus

2012-05-30 13:04
Konferencje i szkolenia Virtus Studio
Autor: Virtus Studio

Zakończył się wiosenny cykl konferencji dla architektów: Euronit dla Architektury i Budownictwa – Nowoczesna Fasada Wentylowana. W sezonie wiosna 2012 odbyło się 5 spotkań: w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Gliwicach i Lublinie, w których uczestniczyło ponad 150 architektów i projektantów. Konferencje organizowane są przez Virtus Studio, partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest firma Euronit.

Konferencje Euronit a integralność projektu architektonicznego

Obrona projektu fasady stanowi jeden z podstawowych problemów, na jaki natrafiają architekci w trakcie procesu inwestycyjnego. To główny wniosek, który nasuwa się po zakończonym cyklu wiosennych spotkań Nowoczesna Fasada Wentylowana. Projektanci, którzy uczestniczyli w konferencjach, wskazywali na sytuacje, kiedy to inwestor zmieniał wykonanie zaprojektowanej przez nich fasady.

Jest to ewidentne naruszenie integralności dzieła, i z tego tytułu projekt podlega ochronie na gruncie prawa autorskiego.

– W razie naruszenia autorskich praw majątkowych architekt może żądać zadośćuczynienia od osoby, która naruszyła te prawa. Wymaga to jednak przeprowadzenia postępowania sądowego, co często zniechęca architektów do podjęcia działań w obronie projektu – podkreśla Joanna Polak, z Kancelarii Prawnej Polak.

Konferencje i szkolenia Virtus Studio
Autor: Euronit

Obrona projektu architektonicznego – nowe możliwości

Dla uniknięcia podobnych sytuacji firma Euronit stworzyła, przy współpracy z firmą Isover, specjalne narzędzie. Proponowane rozwiązanie to system składający się z wełny mineralnej ISOVER Super-Vent Pluso o specjalnie dobranych parametrach technicznych, dostosowanych do najwyższych wymagań stawianych fasadom wentylowanym (np. λ = 0,031 W/mK) oraz rozwiązań elewacyjnych Euronit. Powyższe rozwiązanie właściwie wyklucza zmianę projektu przez inwestora, ponieważ cechy szczególne systemu sprawiają, iż jakakolwiek zamiana rozwiązania drastycznie pogorszy parametry izolacyjne i użytkowe fasady oraz pociągnie za sobą konieczność zmian projektowych na dużą skalę. Dodatkowo, jest to system, który gwarantuje uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U dla przegrody składającej się tylko z samej 18 cm izolacji ISOVER Super-Vent Plus na na poziomie 0,17 [W/m2K]. Zastosowanie powyższego rozwiązania pozwala zredukować grubość fasady o 6 cm.

Skuteczność zastosowania powyższego rozwiązania potwierdzają także architekci: – Jasno szare płyty Euronit Natura zastosowaliśmy w projekcie Hali Gimnastycznej Leszka Blanika w Gdańsku jako główny materiał elewacyjny. W połączeniu z soczewkowymi żaluzjami aluminiowymi, przeszkleniami oraz dynamicznym wyrazem podziałów elewacji podkreślają nowoczesność tego obiektu, także na skalę europejską. Jako uzupełnienie systemu elewacyjnego zastosowaliśmy wełnę mineralną Isover Super vent  – powiedział Maricn Śliwa, Biuro Archimedia.

Na kolejne konferencje i szkolenia z cyklu Nowoczesna Fasada Wentylowana zapraszamy już od października do Białegostoku, Łodzi, Kielc, Słupska oraz Elbląga.

Więcej informacji na temat szkoleń, a także materiały konferencyjne można uzyskać u organizatora:

Ewa Bojczuk
tel.  693 384 223
e-mail: e.bojczuk@virtus.com.pl

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej