Nowe zawody budowlane od 1 września 2022 w technikach i szkołach branżowych

2022-02-02 12:34
Kobieta budowa
Autor: Gettyimages W 2022 roku wielu pracodawców będzie mierzyło się z niedoborem rąk do pracy. W skali kraju najwięcej niedoborów pojawi się w zawodach budowlanych i medycznych - wynika z raportu Barometr zawodów 2022

Cztery nowe zawody budowlane trafiły do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Minister Czarnek podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Kształcić się w nowych zawodach można będzie od nowego roku szkolnego.

Nowe zawody budowlane to:

  • monter konstrukcji targowo-wystawienniczych,
  • technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego,
  • technik montażu i automatyki stolarki budowlanej,
  • technik izolacji przemysłowych.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaznacza, że wprowadzenie nowych zawodów budowlanych to odpowiedź na potrzeby rynku pracy.

Nowy zawód monter konstrukcji targowo-wystawienniczych można będzie zdobyć w branżowej szkole I stopnia. Zawód ten będzie stanowił również podstawę do kształcenia w zawodzie technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego.

Zawodu technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego można będzie się uczyć w technikum i w branżowej szkole II stopnia, na podbudowie zawodu monter konstrukcji targowo-wystawienniczych.

Zawód technik montażu i automatyki stolarki budowlanej dostępny będzie w technikum i w branżowej szkole II stopnia, na podbudowie zawodu monter stolarki budowlanej.

I podobnie, kształcenie w zawodzie technik izolacji przemysłowych będzie realizowane w technikum i w branżowej szkole II stopnia, na podbudowie zawodu monter izolacji przemysłowych.

W kwalifikacjach wyodrębnionych w nowo wprowadzonych zawodach budowlanych możliwe będzie prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych.

Nowe zawody budowlane znajdą się na listach wyborów w technikach i szkołach branżowych od 1 września 2022.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej