Nowe zawody budowlane od 1 września 2022 w technikach i szkołach branżowych

2022-02-02 12:34
Kobieta budowa
Autor: Gettyimages W 2022 roku wielu pracodawców będzie mierzyło się z niedoborem rąk do pracy. W skali kraju najwięcej niedoborów pojawi się w zawodach budowlanych i medycznych - wynika z raportu Barometr zawodów 2022

Cztery nowe zawody budowlane trafiły do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Minister Czarnek podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Kształcić się w nowych zawodach można będzie od nowego roku szkolnego.

Nowe zawody budowlane to:

  • monter konstrukcji targowo-wystawienniczych,
  • technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego,
  • technik montażu i automatyki stolarki budowlanej,
  • technik izolacji przemysłowych.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaznacza, że wprowadzenie nowych zawodów budowlanych to odpowiedź na potrzeby rynku pracy.

Nowy zawód monter konstrukcji targowo-wystawienniczych można będzie zdobyć w branżowej szkole I stopnia. Zawód ten będzie stanowił również podstawę do kształcenia w zawodzie technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego.

Zawodu technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego można będzie się uczyć w technikum i w branżowej szkole II stopnia, na podbudowie zawodu monter konstrukcji targowo-wystawienniczych.

Zawód technik montażu i automatyki stolarki budowlanej dostępny będzie w technikum i w branżowej szkole II stopnia, na podbudowie zawodu monter stolarki budowlanej.

I podobnie, kształcenie w zawodzie technik izolacji przemysłowych będzie realizowane w technikum i w branżowej szkole II stopnia, na podbudowie zawodu monter izolacji przemysłowych.

W kwalifikacjach wyodrębnionych w nowo wprowadzonych zawodach budowlanych możliwe będzie prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych.

Nowe zawody budowlane znajdą się na listach wyborów w technikach i szkołach branżowych od 1 września 2022.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej