NFOŚiGW. Będzie dofinansowanie dla budujących i kupujących domy energooszczędne

2012-09-26 19:00
dom pasywny
Autor: Mariusz Bykowski Od stycznia 2013 roku rusza dofinsowanie dla budujących i kupujących domy energooszczędne i domy pasywne

Od nowego roku NFOŚiGW dofinansuje budujących i kupujących domy lub mieszkania energooszczędne. Dofinansowanie w postaci dopłaty do kredytów będzie funkcjonowało przez sześć lat

Rada Nadzorcza NFOŚiGW podjęła decyzję o uruchomieniu dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych domów. Kwota zapowiadanego jednorazowego bezzwrotnego dofinansowania wzrosła prawie o połowę: do 50 tysięcy złotych dopłaty do budowy domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych do domu energooszczędnego.

Wzrosło także dofinansowanie do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych: do 16 tysięcy złotych, a w budynkach energooszczędnych: do 11 tysięcy złotych brutto. Program rusza od przyszłego roku i będzie funkcjonował przez kolejne sześć lat (do 2018 roku).  NFOŚiGW przeznaczy dla indywidualnych inwestorów łączną kwotą 300 mln złotych, dofinansowując budowę lub zakup planowanych 12 tysięcy domów i mieszkań energooszczędnych.

Dotacja kierowana jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera, w tym również od spółdzielni mieszkaniowej. To trzecia oferta, poza dopłatami do zakupu kolektorów słonecznych oraz przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, którą NFOŚiGW wspiera proekologiczne inwestycje osób fizycznych.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby:

  • dysponujące pozwoleniem na budowę oraz posiadające prawo do dysponowania nieruchomością, na której będą budowały budynek mieszkalny,
  • dysponujące uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz: prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, który deweloper na niej wybuduje albo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego, który będzie na niej posadowiony i stanowić będzie odrębną nieruchomość albo własności lokalu mieszkalnego.
  • na takie wsparcie mogą również liczyć inwestorzy budujący domy tzw. systemem gospodarczym. Jednorazowe dofinansowanie zostanie wypłacone inwestorom po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii.

Zainteresowani dopłatami nie będą musieli zgłaszać do siedziby NFOŚiGW w Warszawie. Wystarczy, że zgłoszą się do jednego z banków, które będą współpracowały z NFOŚiGW, program bowiem będzie realizowany przy współpracy z sektorem bankowym. Oferowane przez Fundusz wsparcie finansowe będzie przeznaczone na częściową spłatę kapitału kredytu hipotecznego. Przekazanie pieniędzy odbywać się będzie bezgotówkowo, w formie dotacji wypłacanej bezpośrednio na konto kredytowe beneficjenta.

Zakończenie realizacji przedsięwzięcia musi nastąpić w terminie do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu. W najbliższych miesiącach zostanie ogłoszony nabór banków zainteresowanych współpracą oraz szczegółowe wymagania techniczne dla dofinansowywanych budynków. Kredyt z dopłatą powinien się pojawić w okienkach bankowych w I kwartale 2013r. Program zaplanowano do 2018 roku ponieważ dwa lata później (2020 rok) budowanie domów „o niemal zerowym zużyciu energii” stanie się obowiązkiem wszystkich inwestorów w Polsce (na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r.).

Wielka Brytania zapowiedziała wprowadzenie tego obowiązku już w 2016 roku. Narodowy Fundusz oferowanymi dopłatami chce przygotować inwestorów, projektantów, wykonawców i producentów materiałów budowlanych, do zaostrzonych wymagań dyrektywy. Program ma stanowić rynkowy impuls do zmiany standardów budowy budynków w Polsce i poza korzyściami finansowymi dla beneficjentów przyniesie znaczący efekt edukacyjny dla społeczeństwa. To pierwszy ogólnopolski instrument wsparcia dla budujących budynki mieszkalne o niskim zużyciu energii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej