Mota-Engil dokończy drogę ekspresową S69

2014-07-03 17:57
Droga ekpresowa S69
Autor: GDDKiA Firma Mota-Engil Central Europe wybuduje 16 km drogi ekspresowej S69 na odcinku Mikuszowice - Żywiec

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na dokończenie budowy drogi ekspresowej S69, na odcinku z Mikuszowic do Żywca. Tę inwestycję zrealizuje firma Mota-Engil Central Europe. 

Kontrakt wart jest 260 mln zł i zostanie zrealizowany w dwóch etapach. Jako pierwszy zostanie wybudowany 6,1-kilometrowy odcinek drogi od węzła Mikuszowice do Buczkowic włącznie z węzłem. To zadanie ma zostać wykonane do końca roku 2014. Natomiast na odcinek drogi ekspresowej S69 od węzła Buczkowice do Żywca – długości 9,5 km, GDDKiA daje wykonawcy 9 miesięcy od daty rozpoczęcia robót.    
W ramach tego zadania firma Mota-Engil Central Europe wykona: roboty drogowe, roboty przygotowawcze, roboty ziemne, odwodnienie korpusu drogowego, podbudowy, nawierzchnie, roboty wykończeniowe, zamontuje urządzenia bezpieczeństwa ruchu, posadzi zieleń drogową, wykona roboty mostowe, oświetlenie, przebuduje sieci (gazową, elektroenergetyczną, teletechniczną i wodno-kanalizacyjną), przebuduje cieki naturalnych i urządzenia melioracyjne (w tym budowa zbiornika „Kiemlichowiec”), wybuduje drogi dojazdowe. Jeden pas ruchu S69 będzie miał szerokość 3,5 m, sa zerokość pasa awaryjnego 2,5 m, szerokość pasa dzielącego wraz z opaskami to 12 m (w tym rezerwa na trzecie pasy ruchu dobudowywane do środka).

Droga ekspresowa S69 to ważny trakt komunikacyjny regionu śląskiego, tworzy połączenie południowej granicy państwa ze Słowacją w Zwardoniu z drogą ekspresową S1 w Bielsku-Białej. Przedłużeniem S69 na południe będzie – jeszcze w budowie - słowacka autostrada D-3 Żylina—Skalite.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej