Ministerstwo dziękuje za życzliwą współpracę w mijającym roku i życzy zmian zawsze na lepsze w nowym

2016-12-22 17:35
tomasz zuchowski ministerstwo infrastruktury i budownictwa
Autor: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa

Podsumowanie mijającego roku w budownictwie oraz życzenia świąteczno-noworoczne dla naszych czytelników i wszystkich osób związanych z budownictwem w imieniu Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa przesyła Tomasz Żuchowski, wiceminister Infrastruktury i Budownictwa.

Święta Bożego Narodzenia i zbliżający się koniec roku to czas refleksji i podsumowań, co do tej pory udało się zrobić i co planujemy na przyszłość.

W tym roku opracowaliśmy projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Obecnie jesteśmy po ponad 2-miesięcznych konsultacjach publicznych, prowadzonych na różnych płaszczyznach w bardzo szerokim zakresie. Wzięło w nich udział ponad 3 tysiące osób zainteresowanych projektem. Pragnę serdecznie podziękować za zgłoszone uwagi, życzliwe przyjęcie w regionach i konstruktywną, otwartą dyskusję. To dla mnie osobiście bardzo cenne doświadczenie pokazujące, jak ważny jest dialog, sprawna komunikacja, otwartość i życzliwość. Obecnie pracujemy nad analizą zgłoszonych uwag oraz redakcją przepisów wprowadzających i przejściowych, które również będziemy szeroko konsultowali.

Podjęliśmy działania dotyczące zmian przepisów techniczno-budowlanych, unowocześniając ich zapisy tak, aby odpowiadały na aktualne realia rynkowe.

Przygotowaliśmy projekt przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we własność gruntów. Sądzimy, że w połowie przyszłego roku dla ponad 1,5 mln użytkowników, właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych, zakończy się problem braku możliwości przekształcenia spowodowanego przez niewydolne dziś procedury. Ustawowe przekształcenie praw rozwiąże problem skokowych podwyżek opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego. Polacy mieszkający na gruntach publicznych zyskają wreszcie stabilne i trwałe prawo do gruntu.

Uruchomienie przyjętego przez rząd Narodowego Programu Mieszkaniowego to ogromne wyzwanie na rok przyszły. Pilotaż prowadzony przez spółkę BGK Nieruchomości pokazuje, jak wielkie są oczekiwania stworzenia zasobu dostępnego budownictwa czynszowego. Narodowy Program Mieszkaniowy przewiduje stworzenie sprzyjających inwestycjom mieszkaniowym regulacji, które ułatwią i przyspieszą powstanie mieszkań komunalnych, spółdzielczych (także lokatorskich), w towarzystwach budownictwa społecznego, ale także budowanych indywidualnie i przez deweloperów.

Najważniejszym zrealizowanym zadaniem tego roku było odbudowanie zaufania między państwem, generalnymi zamawiającymi, inwestorami, a wykonawcami i podwykonawcami robót budowlanych.

Powołaliśmy rady ekspertów do spraw optymalizacji procesów inwestycji drogowych i kolejowych oraz opracowania standardów współpracy pomiędzy zamawiającym, a wykonawcą. Wznowiliśmy dialog w ramach zespołu trójstronnego. Każda, nawet najlepiej i najdokładniej spisana umowa, nie zastąpi dialogu człowieka z człowiekiem.

Na dialogu będziemy starali się budować i opierać funkcjonowanie resortu. Dziękujemy wszystkim, którzy pomimo różnych doświadczeń - często negatywnych - siadają wspólnie do stołu i rozmawiają.

Rozwiązujemy problemy z inwestycjami kolejowymi w nowej perspektywie UE – problemy tzw. pustych szuflad, proceduralne i instytucjonalne. Państwo, aby działało sprawnie, musi burzyć zbędne mury na rzecz koordynacji procesów i sprawnej ich realizacji. Sejm przyjął wspieraną przez rząd nowelizację przepisów, która usprawni najważniejsze inwestycje w infrastrukturę kolejową, wyeliminuje przeszkody proceduralne i przyspieszy realizację inwestycji.

We wszystkich najważniejszych, prowadzonych w MIB zadaniach uczestniczą przedstawiciele samorządów zawodowych, izb gospodarczych, przedsiębiorców, różnych organizacji i wielu zainteresowanych stron, a także ludzi, dla których szeroko rozumiane budownictwo jest kołem zamachowym rozwoju gospodarczego kraju. Dziękuję za to wsparcie i konstruktywną, prowadzącą nas do najlepszych rozstrzygnięć, krytykę.

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie życzę wszystkim Państwu, aby Święta były - zarówno dla nas, jak i naszych najbliższych - czasem spędzonym w gronie tych, dla których codziennie rano wstajemy i o których zabiegamy. W nowym 2017 roku życzę Państwu, aby zdrowie służyło, bliscy wspierali, praca dawała satysfakcję, a otoczenie było życzliwe. Życzę też, żeby nowe wyzwania, kontrakty, zmiany, były zawsze na lepsze.

Tomasz Żuchowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej