Memorandum energetyczne z Białorusią

2009-09-03 13:43
Minister energetyki Białorusi Aleksandr Ozieriec i wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak (1 września 2009, Gdańsk)
Autor: Ministerstwo Gospodarki Minister energetyki Białorusi Aleksandr Ozieriec i wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak (1 września 2009, Gdańsk).

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej, rozwój wzajemnych inwestycji i lepsza wymiana informacji to najważniejsze cele memorandum o polsko-białoruskiej współpracy w dziedzinie elektroenergetyki. Dokument podpisał - 1 września br. w Gdańsku - wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak i minister energetyki Białorusi Aleksandr Ozieriec .

Zgodnie z Memorandum, Polska i Białoruś zobowiązują się do realizacji polityki informacyjnej, która ułatwi prowadzenie wzajemnych inwestycji w elektroenergetyce. Będzie ona polegała przede wszystkim na zapewnieniu dostępu do aktów prawnych regulujących działalność w tym sektorze oraz przekazywaniu przedsiębiorcom wszystkich informacji niezbędnych do prowadzenia inwestycji.
Dokument określa również zasady polsko-białoruskiej współpracy inwestycyjnej w zakresie elektroenergetyki. Jako priorytetowe uznane w nim zostały projekty w obszarach nowych mocy wytwórczych oraz modernizacji i budowy nowych połączeń transgranicznych.

Memorandum weszło w życie z dniem podpisania i będzie obowiązywać przez najbliższe 5 lat. Jego ważność będzie przedłużana automatycznie na kolejne pięcioletnie okresy.

Po uroczystości podpisania dokumentu odbyło się spotkanie z udziałem premiera Donalda Tuska, szefa rządu białoruskiego Siergieja Sidorskiego oraz wicepremiera Waldemara Pawlaka. Tematem rozmów była m.in. współpraca w dziedzinie energetyki w kontekście rozwoju polsko-białoruskich stosunków gospodarczych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej