Materiały budowlane: ceny nie spadają, a nawet rosną

2011-11-09 16:48
Składy budowlane VOX
Autor: Składy Budowlane VOX

Niby tradycyjny sezon budowlany ma się na ukończeniu, wszak idzie zima, ale nie wskazują na to ceny materiałów budowlanych. W październiku nadal rosły lub pozostały na podobnym poziomie niż miesiąc wcześniej - tak wynika z kolejnej, comiesięcznej analizy Grupy Polskie Składy Budowlane (PSB).

Monitoring PSB prowadzi dla 16 grup materiałów budowlany. W październiku 2011 r., w porównaniu do września, wzrosły ceny meteriałów budowlanych w 7 z nich, w tym najbardziej drewna i materiałów drewnopochodnych (+14,2%) oraz narzędzi i sprzętu budowlanego (+6,9%). Zmiany w 5 innych grupach nie przekraczały +0,4%, a w 4 ceny nie zmieniły się.
W kategorii „inne” wzrosły ceny wyrobów stalowych (+3,9%) oraz minimalnie płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, a także instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji. Nie zmieniły się ceny cementu, wapna, farb, lakierów, tapet oraz kostki brukowej. Spadły jedynie ceny bram i ogrodzeń (-0,3%).

Ceny materiałów budowlanych wg PSB, październik 2011
Autor: brak danych

Ceny materiałów co prawda nie spadają, ale spadają przychody PSB z ich sprzedaży. W październiku 2011 r. były o 8% wyższe niż przed rokiem, ale o 15% niższe niż miesiąc wcześniej. Jednak sumarycznie od początku roku sprzedaż po dziesięciu miesiącach była wyższa o 19% od osiągniętej w analogicznym okresie roku 2010, czyli materiały budowlane to wciąż niezły biznes.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej