Materiały budowlane: ceny nie spadają, a nawet rosną

2011-11-09 16:48
Składy budowlane VOX
Autor: Składy Budowlane VOX

Niby tradycyjny sezon budowlany ma się na ukończeniu, wszak idzie zima, ale nie wskazują na to ceny materiałów budowlanych. W październiku nadal rosły lub pozostały na podobnym poziomie niż miesiąc wcześniej - tak wynika z kolejnej, comiesięcznej analizy Grupy Polskie Składy Budowlane (PSB).

Monitoring PSB prowadzi dla 16 grup materiałów budowlany. W październiku 2011 r., w porównaniu do września, wzrosły ceny meteriałów budowlanych w 7 z nich, w tym najbardziej drewna i materiałów drewnopochodnych (+14,2%) oraz narzędzi i sprzętu budowlanego (+6,9%). Zmiany w 5 innych grupach nie przekraczały +0,4%, a w 4 ceny nie zmieniły się.
W kategorii „inne” wzrosły ceny wyrobów stalowych (+3,9%) oraz minimalnie płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, a także instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji. Nie zmieniły się ceny cementu, wapna, farb, lakierów, tapet oraz kostki brukowej. Spadły jedynie ceny bram i ogrodzeń (-0,3%).

Ceny materiałów budowlanych wg PSB, październik 2011
Autor: brak danych

Ceny materiałów co prawda nie spadają, ale spadają przychody PSB z ich sprzedaży. W październiku 2011 r. były o 8% wyższe niż przed rokiem, ale o 15% niższe niż miesiąc wcześniej. Jednak sumarycznie od początku roku sprzedaż po dziesięciu miesiącach była wyższa o 19% od osiągniętej w analogicznym okresie roku 2010, czyli materiały budowlane to wciąż niezły biznes.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej