Materiałowy boom

2010-05-04 12:12
Transparentny beton dekoracyjny Litracon, zaprojektowany przez Arona Losonczi
Autor: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie Transparentny beton dekoracyjny Litracon, zaprojektowany przez Arona Losonczi

Kolejna odsłona wystawy Materiałowy boom już 14 maja 2010! Tym razem odważne pomysły na zastosowanie nowoczesnych materiałów można będzie oglądać w budynku Stolarni dawnej Kopalni Katowice w Muzeum Śląskim, ul. Kopalniana 6, Katowice. Wystawa w Katowicach potrwa do 13 czerwca 2010.

Transparentny beton Litracon, zaprojektowany przez Arona Losonczi; Washbasin+Watercloset (Umywalka+Toaleta) firmy Roca; projekt oszczędzający wodę w mieszkaniu duetu Gabriele & Oscar Bugatti; Nektar Set, zaprojektowany z korundu przez Marka Cecułę oraz projekt szwajcarskiej firmy Eternit, która produkuje całkowicie bezpieczne produkty z eternitu. Ponadto materiały firmy DuPont – Tyvec oraz Corian - wszystko to można zobaczyć na Śląsku na wystawie "Materiałowy boom".

"Materiałowy boom" to przegląd najnowszych materiałów oraz technologii. Eksponaty pochodzące z różnych krajów mają zwrócić uwagę na innowacyjny sposób myślenia o materiałach, przy uwzględnieniu kwestii ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju oraz najnowszych tendencji w projektowaniu.

Spojrzymy także świeżym okiem na znane powszechnie surowce i odkryjemy ich nowe zastosowania. Bardzo dobrym przykładem jest eternit, który pojawi się na wystawie. W Polsce powszechnie kojarzony ze szkodliwym azbestem, dzisiaj jest całkowicie bezpiecznym materiałem. Składa się głównie z cementu oraz włókien, pochodzących m.in. z recyclingu. Dzięki rzemieślnikom, którzy pracują nad jego obróbką ręcznie, każdy obiekt z eternitu jest niepowtarzalny. Wykorzystuje się go do systemów dachowych, ale również do produkcji mebli miejskich, ogrodowych, donic oraz aranżacji wnętrz budynków.

Ekspozycja będzie podzielona na kilka działów. W każdym z nich będzie można zobaczyć inne oblicze danego materiału. Główną ideą wystawy jest przybliżenie polskim przedsiębiorcom, naukowcom oraz konsumentom nowości technologicznych oraz zachęcenie ich do wzajemnej współpracy. Organizatorom zależy, żeby najciekawsze materiały wykorzystywane w dizajnie i architekturze „zaszczepiły” chęć wdrażania innowacyjnych rozwiązań na polskim gruncie. Działania te przyczynią się do wzrostu konkurencyjności na polskim i europejskim rynku. Mają również wpłynąć na podniesienie jakości produktów oferowanych przez polskie firmy.

Otwarcie wystawy nastąpiło 19 stycznia 2010 w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Obecnie ekspozycja odwiedza trzy inne śląskie miasta: Częstochowę, Gliwice i Katowice.

W Katowicach wernisaż otworzy się 14 maja 2010 o godz. 16 w w budynku Stolarni dawnej Kopalni Katowice w Muzeum Śląskim, ul. Kopalniana 6, Katowice.

Kontakt do organizatora

Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości Partner Projektu w woj. śląskim 
tel. 033 851 08 21 wew. 34
e-mail: zamek@rsptt.pl
kpelka@zamekcieszyn.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej