Mamy pierwszą farmę wiatrową

2009-05-05 14:18
Park Wiatrowy
Autor: brak danych

W połowie kwietnia 2009 zamontowano pierwszą turbinę w Parku Wiatrowym Suwałki, który jest pierwszą farmą wiatrową RWE w Polsce. Bardzo dobre warunki wietrzne w naszym kraju zapewniają stabilne i wydajne wytwarzanie energii z wiatru.

W połowie kwietnia 2009 RWE zainstalowało pierwsze turbiny na terenie gmin Suwałki i Jeleniewo. Park Wiatrowy Suwałki w województwie podlaskim docelowo będzie miał 18 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW. Po podłączeniu do sieci, turbiny będą wytwarzać łącznie 80 mln kWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej około 40 000 gospodarstw domowych, o średnim statystycznym zużyciu 2000 kWh. Inwestycja zostanie oddana do użytku jesienią 2009 roku. Poza budową turbin wiatrowych i ich fundamentów, projekt wiąże się również z budową lokalnych dróg dojazdowych oraz instalacją podziemnych kabli energetycznych i telekomunikacyjnych.

- Wierzę w zrównoważony miks energetyczny i w to, że w Polsce jest możliwa jednoczesna rozbudowa różnych źródeł energii, stosujących zarówno węgiel, gaz, energię jądrową jak i źródła odnawialne. Natomiast węgiel będzie w Polsce, w długofalowej perspektywie, odgrywał dominującą rolę, dlatego też planujemy zainwestować, wspólnie z Kompanią Węglową, w najnowocześniejszą elektrownię węglową na Śląsku. Planujemy zakończyć inwestycję w 2015 roku. Równocześnie RWE intensywnie inwestuje również w elektrownie wiatrowe na Mazurach, Pomorzu i w województwie wielkopolskim – powiedział prezes Filip Thon.

- Naszym celem jest oddanie do użytku lub rozpoczęcie budowy farm wiatrowych w Europie o łącznej mocy 4500 MW do 2012 roku. Żeby go osiągnąć będziemy przeznaczać na inwestycje przynajmniej miliard euro rocznie. Polska jest dla nas jednym z najważniejszych rynków. W porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo - Wschodniej ma najlepsze warunki wietrzne do instalowania turbin wiatrowych. To świetny punkt wyjścia, żeby zapewnić stabilne i wydajne wytwarzanie energii, wspierając przy tym realizację celów Unii Europejskiej i polskiego rządu – powiedział Kevin McCullough, członek zarządu RWE Innogy.

W miarę dostosowywania polskiego prawa do dyrektyw Komisji Europejskiej, zapotrzebowanie na energię odnawialną w Polsce znacznie wrośnie – z poziomu 5,8 TWh w 2007 roku do 10,8 TWh przewidywanych w roku 2010. Jednocześnie plany rządowe na 2010 rok zakładają zainstalowanie około 1000 MW w energetyce wiatrowej oraz 2,7 proc. udziału w mocach wytwórczych kraju. Oznacza to, iż w latach 2007- 2010 potrzebny jest przyrost mocy na poziomie około 800 MW, a tym samym przyłączanie ok. 200 MW rocznie.

Inwestycja w Suwałkach jest pierwszą z szeregu projektów energetyki wiatrowej, realizowanych przez RWE w Polsce. Do 2015 roku firma planuje wybudować w tu 300 MW energii z tego źródła. RWE ma umownie zagwarantowaną możliwość realizacji projektów energii wiatrowej o łącznej mocy 730 MW. Ich sfinalizowanie jest uzależnione od oceny ekonomicznej i możliwości podłączenia do sieci przesyłowej.

Kolejnym etapem inwestycji RWE będzie utworzenie farmy wiatrowej (15 turbin wiatrowych, o mocy 2,3 MW każda) w Tychowie. Jej ukończenie planowane jest na 2010 r.


RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej oraz gazu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej