Mamy pierwszą farmę wiatrową

2009-05-05 14:18
Park Wiatrowy
Autor: brak danych

W połowie kwietnia 2009 zamontowano pierwszą turbinę w Parku Wiatrowym Suwałki, który jest pierwszą farmą wiatrową RWE w Polsce. Bardzo dobre warunki wietrzne w naszym kraju zapewniają stabilne i wydajne wytwarzanie energii z wiatru.

W połowie kwietnia 2009 RWE zainstalowało pierwsze turbiny na terenie gmin Suwałki i Jeleniewo. Park Wiatrowy Suwałki w województwie podlaskim docelowo będzie miał 18 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW. Po podłączeniu do sieci, turbiny będą wytwarzać łącznie 80 mln kWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej około 40 000 gospodarstw domowych, o średnim statystycznym zużyciu 2000 kWh. Inwestycja zostanie oddana do użytku jesienią 2009 roku. Poza budową turbin wiatrowych i ich fundamentów, projekt wiąże się również z budową lokalnych dróg dojazdowych oraz instalacją podziemnych kabli energetycznych i telekomunikacyjnych.

- Wierzę w zrównoważony miks energetyczny i w to, że w Polsce jest możliwa jednoczesna rozbudowa różnych źródeł energii, stosujących zarówno węgiel, gaz, energię jądrową jak i źródła odnawialne. Natomiast węgiel będzie w Polsce, w długofalowej perspektywie, odgrywał dominującą rolę, dlatego też planujemy zainwestować, wspólnie z Kompanią Węglową, w najnowocześniejszą elektrownię węglową na Śląsku. Planujemy zakończyć inwestycję w 2015 roku. Równocześnie RWE intensywnie inwestuje również w elektrownie wiatrowe na Mazurach, Pomorzu i w województwie wielkopolskim – powiedział prezes Filip Thon.

- Naszym celem jest oddanie do użytku lub rozpoczęcie budowy farm wiatrowych w Europie o łącznej mocy 4500 MW do 2012 roku. Żeby go osiągnąć będziemy przeznaczać na inwestycje przynajmniej miliard euro rocznie. Polska jest dla nas jednym z najważniejszych rynków. W porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo - Wschodniej ma najlepsze warunki wietrzne do instalowania turbin wiatrowych. To świetny punkt wyjścia, żeby zapewnić stabilne i wydajne wytwarzanie energii, wspierając przy tym realizację celów Unii Europejskiej i polskiego rządu – powiedział Kevin McCullough, członek zarządu RWE Innogy.

W miarę dostosowywania polskiego prawa do dyrektyw Komisji Europejskiej, zapotrzebowanie na energię odnawialną w Polsce znacznie wrośnie – z poziomu 5,8 TWh w 2007 roku do 10,8 TWh przewidywanych w roku 2010. Jednocześnie plany rządowe na 2010 rok zakładają zainstalowanie około 1000 MW w energetyce wiatrowej oraz 2,7 proc. udziału w mocach wytwórczych kraju. Oznacza to, iż w latach 2007- 2010 potrzebny jest przyrost mocy na poziomie około 800 MW, a tym samym przyłączanie ok. 200 MW rocznie.

Inwestycja w Suwałkach jest pierwszą z szeregu projektów energetyki wiatrowej, realizowanych przez RWE w Polsce. Do 2015 roku firma planuje wybudować w tu 300 MW energii z tego źródła. RWE ma umownie zagwarantowaną możliwość realizacji projektów energii wiatrowej o łącznej mocy 730 MW. Ich sfinalizowanie jest uzależnione od oceny ekonomicznej i możliwości podłączenia do sieci przesyłowej.

Kolejnym etapem inwestycji RWE będzie utworzenie farmy wiatrowej (15 turbin wiatrowych, o mocy 2,3 MW każda) w Tychowie. Jej ukończenie planowane jest na 2010 r.


RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej oraz gazu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej