Lotnisko w Szymanach. Warmia i Mazury ogłaszają konkurs na projekt architektoniczny lotniska

2012-11-12 17:39
Lotnisko w Szymanach
Autor: Warmia i Mazury Sp. z o.o. Lotnisko w Szymanach - widok z lotu ptaka

Obsługę 300 tysięcy pasażerów rocznie, z możliwością rozbudowy do 500 tysięcy, ma zapewnić nowy port lotniczy w Szymanach. Spółka Warmia i Mazury ogłosiła konkurs na projekt architektoniczny terminalu lotniczego.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej terminala pasażerskiego nowego lotniska w Szymanach ogłosiła spółka Warmia i Mazury.

Projekt ma zakładać podział terminala na odpowiednie strefy – przylotów, odlotów, VIP, ogólną, strefę dla personelu terminala i zespół pomieszczeń technicznych. Budynek ma zapewnić komfort oczekiwania na lot, odprawę biletowo-bagażową, paszportową, odprawę pasażerów w ramach umowy z Schengen i spoza tej strefy, obsługę i procedurę odprawy i odbioru bagażu. Budynek terminala pasażerskiego nowego lotniska ma obsłużyć 300 tysięcy pasażerów rocznie, z możliwością rozbudowy do obsługi 500 tysięcy pasażerów.

Chcemy też, żeby budynek był tak zaprojektowany, żeby w minimalnym stopniu ingerował w zalesiony obszar wokół lotniska, nawiązywał do otoczenia i w łatwy sposób dał się w przyszłości rozbudować, mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

W ramach konkursu architektonicznego zostaną przyznane nagrody dla architektów. Pierwsza nagroda to  21 tys. złotych, druga – 11 tys. złotych, trzecia – 8 tys. złotych, czwarta i piąta – po 5 tys. złotych. Niezależnie od nagród pieniężnych zwycięzca konkursu otrzyma zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji.

Prace konkursowe można składać do 29 marca 2013 roku w siedzibie spółki Warmia i Mazury w Szczytnie, a ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 30 kwietnia 2013 roku. Oceny merytorycznej złożonych prac dokona sąd konkursowy, którego Przewodniczącym jest Janusz Mościcki, architekt z Olsztyna.

Lotnisko ma zostać uruchomione w ramach realizacji projektu Regionalny Port Lotniczy Olsztyn – Mazury, zapisanego na liście projektów kluczowych w Regionalnym Programie Operacyjnym. Koszt całej inwestycji to 200 mln złotych, na budowę terminala zostanie przeznaczone 35 mln złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej