Łódzka Kolej Aglomeracyjna: nowe przystanki autobusowe. PKP wybrały wykonawcę

2011-08-23 14:25
Polska posiada rozbudowaną sieć linii kolejowych zapewniającą dogodny dojazd w najdalsze zakątki kraju
Autor: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Łódzka kolej Aglomeracyjna połączy sześć miast

Już za dwa lata Łódzka Kolej Aglomeracyjna połączy sześć miast. Jednak zanim to nastąpi trzeba zbudować nowe przystanki autobusowe. PKP wybrały wykonawcę, który wybuduje nowe przystanki autobusowe na trasach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Głównym celem inwestycji jest połączenie Łodzi z miastami i gminami, które leżą na obszarze aglomeracji łódzkiej poprzez wybudowanie skoordynowanej sieci transportowej.

PKP wybrały wykonawcę, który zaprojektuje i wybuduje przystanki autobusowe w ramach realizacji projektu "Budowa i przebudowa przystanków kolejowych na trasach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej". Inwestycja polega na stworzeniu intermodalnych przystanków.
PKP na drodze przetargu wybrały propozycję złożoną przez konsorcjum w składzie: Appia Tomasz Kazalski, Przedsiebiorstwo Budownictwia Inżynieryjnego i Kolejowego Sp.zo.o., Mostostal Infrastruktura Sp.zo.o.
Propozycja opiewa na kwotę 39 336 tys. złotych netto. Konsorcjum przygotuje dokumentację projektową oraz uzyska wymagane decyzje, zgody i pozwolenia niezbędne do realizacji budowy. Wykonawca przeprowadzi roboty budowlane w ramach projektu w ciągu 20 miesięcy.
Roboty budowlane obejmą przebudowę 9 istniejących stacji i przystanków osobowych oraz wybudowanie 8 kolejnych. Na 9 przejazdach zamontowane zostaną urządzenia samooczynnej sygnalizacji przejazdowej.

Przystanki autobusowe - zmiany w ramach inwestycji:

  • na linii nr 15 Bednary – Łódź Kaliska: Smardzew, Glinnik, Swędów, Stryków-Głowno
  •  na linii nr 16 Łódź Widzew – Kutno: Zgierz Północ, Zgierz Kontrewers (dawne. Jedlicze Łódzkie) Grotniki, Chociszew

Wybudowane zostaną przystanki:

  • na linii nr 15 Bednary – Łódź Kaliska: Radogoszcz Zachód, Glinnik Wieś, Bratoszewice (relokalizacja istniejącego przystanku), Domaniewice Centrum,
  • na linii nr 16 Łódź Widzew - Kutno, Zgierz Jaracza, Ozorków Nowe Miasto,
  • na linii kolejowej nr 25 Łódź Kaliska – Dębica, odcinek Łódź Kaliska – Łódź Chojny, Pabianicka,
  • na linii nr 540 Łódź Chojny – Łódź Widzew, Dąbrowa.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Cała inwestycja jest warta ponad 400 mln złotych, z czego kwalifikowana wartość projektu to 328 mln złotych ( są to koszty, które będą finansowane z POIiŚ). Inwestycja kolejowa połączy Łódź, Pabianice, Kutno, Koluszki, Łowicz, Łask i Zduńską Wolę. Pozyskane pociągi mają w I etapie poruszać się po 4 liniach kolejowych: Łódź Kaliska - Łowicz, Łódź Kaliska - Zduńska Wola, Łódź Widzew - Kutno, Łódź Fabryczna - Koluszki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej