Kto zbuduje terminal LNG?

2009-08-08 11:00

Procedura wyboru wykonawcy terminalu gazowego w Świnoujściu - strategicznej inwestycji rządu na rzecz bezpieczeństwa energetycznego kraju w obszarach gazu ziemnego i energetyki jądrowej została ogłoszona 6 sierpnia 2009 r. Za budowę terminalu odpowiada PLNG Sp. z o.o., należąca do OGP Gaz-System SA.

– Ogłoszenie procedury wyboru wykonawcy terminalu LNG w Świnoujściu to kolejny krok w precyzyjnie zbudowanym przez rząd programie działań na rzecz umożliwienia realnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski – powiedział Maciej Woźniak, główny doradca Prezesa Rady Ministrów i sekretarz Zespołu ds. Polityki Bezpieczeństwa Energetycznego.

Procedura wyboru wykonawcy ma charakter otwarty i jest dwuetapowa. Firmy zainteresowane budową terminalu LNG do 30 września 2009 r. mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. W listopadzie 2009 r. odbędzie się kwalifikacja czterech oferentów oraz zostanie wysłane zaproszenie do składania ofert wstępnych. Termin złożenia ofert wstępnych przewidziany jest do 31 grudnia 2009 r. Następnie odbędą się negocjacje z oferentami, po których, do 12 kwietnia 2009 r., będą mogli oni składać oferty ostateczne. Podpisanie umowy z Generalnym Realizatorem Inwestycji terminalu LNG w Świnoujściu zaplanowane jest w połowie 2010 roku.

Rządowy program zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego zakłada realną dywersyfikację dostaw. Do głównych przedsięwzięć należy budowa terminalu gazu w Świnoujściu. W czerwcu br. weszła w życie specjalna ustawa rządowa, dzięki której uproszczone i skrócone zostały procedury związane z przygotowaniem budowy. W lipcu br. wydano pozwolenie na budowę części lądowej gazoportu. Ponadto podpisano umowę z Katarem na dostawę skroplonego gazu. Obok budowy terminalu gazu rząd planuje budowę elektrowni jądrowych. Zgodnie z rządową uchwałą w Polsce wybudowane zostaną co najmniej dwie elektrownie jądrowe, w tym przynajmniej jedna do 2020 roku. Program zakłada także: rozbudowę magazynów gazu ziemnego w Wierzchowicach (w trakcie) oraz Mogilnie, budowę magazynu gazu ziemnego w Kosakowie, budowę magazynów ropy naftowej i paliw w okolicach Kosakowa, budowę kopalni gazu Lubiatów – Międzychód – Grotów (w trakcie) oraz rozbudowę połączenia gazowego z RFN w Lasowie. Dodatkowo, dzięki determinacji części państw członkowskich wspieranych przez polski rząd projekt budowy gazociągu Nabucco uzyskał dofinansowanie 200 mln euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej