Krok w stronę sprawniejszych procedur remontowych

2009-08-03 12:00
Krok w stronę sprawniejszych procedur remontowych
Autor: Skanska SA

Modernizacja dróg krajowych, usprawnienie procedur i skrócenie czasu inwestycji - o tym wspólnie obradowały GDDKiA oraz OIGD.

Przedstawiciele administracji drogowej rozmawiali z wykonawcami o kilku kluczowych z punktu widzenia obu stron kwestiach. Najważniejszym ustaleniem jest deklaracja, która w założeniu ma przyspieszyć wykonywanie prac remontowych na drogach krajowych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zobowiązała się, że będzie dążyć do opracowania ramowego katalogu rozwiązań technicznych, który będzie zawierał zestawienie kilkunastu typowych organizacji ruchu na czas prac modernizacyjnych na drodze. W efekcie zaraz po wyborze wykonawcy, w zależności od miejsca prowadzenie prac oraz ich specyfiki w miejscu remontu wprowadzane będzie jedno z typowych rozwiązań czasowej organizacji ruchu. W związku z tym czas prac będzie krótszy.

- Dzięki opracowaniu katalogu typowych organizacji ruchu prace modernizacyjne będą mogły być skracane o około dwa tygodnie. I z perspektywy kierowców, czyli użytkowników dróg, i z perspektywy Izby, a także GDDKiA takie skrócenie remontów jest krokiem w bardzo dobrym kierunku – ocenia Tomasz Rudnicki, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa (zrzesza ponad dwieście firm z branży drogowo-mostowej z terenu całej Polski i reprezentuje interesy branży) ustaliły również, że będą dążyć do zlikwidowania konieczności wykonywania badań technicznych związanych z inwestycjami drogowymi przez obie strony procesu inwestycyjnego, czyli inwestora i wykonawcę równolegle. Badania techniczne będzie prowadzić jedynie GDDKiA. Jednocześnie rozważona zostanie możliwość uznawania badań przedstawionych przez wykonawcę, jeżeli będą one przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

GDDKiA podkreśla, że ceni współpracę z podmiotami zrzeszonymi w OIGD, podobnie jak z innymi przedsiębiorstwami specjalizującymi się w realizacji inwestycji drogowo-mostowych. Głos branży jest cenny, dlatego spotkania z OIGD będą odbywały się cyklicznie, zawsze wtedy gdy środowisko wykonawców będzie wyrażało taką wolę.

Spotkanie odbyło się w siedzibie GDDKiA w Warszawie 23 lipca 2009 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej