Kredyt z EBI na A1

2009-09-23 16:57

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał we wtorek kredyt w wysokości 1,1 mld euro na budowę autostrady A1 na 180-km odcinku Stryków - Pyrzowice.

Kredyt jest dwuczęściowy - 800 mln euro ma być przeznaczone na budowę autostrady, zaś dodatkowo 300 mln euro na tzw. instrument gwarancyjny, które może zostać awaryjnie uruchomiony, gdy już po otwarciu autostrady okaże się, że nie przynosi ona dochodów.

Decyzję w sprawie udzielenia kredytu podjął dziewięcioosobowy zarząd EBI, w którym jednym z wiceprezesów jest Marta Gajęcka, jedyna przedstawicielka Polski i innych nowo przejętych do UE państw.

To druga tak duża pożyczka EBI udzielona na budowę autostrad w Polsce. Wcześniej bank przyznał ok. 1 mld euro na budowę autostrady A2.

Na kolejną decyzję EBI czeka Bank Gospodarstwa Krajowego, który ma dostać w pakiecie około 1 mld euro kredytu na remont dróg, kredyty z EBI mają także wesprzeć budowę kolejnych odcinków autostrad A1 i A4. Pożyczki z EBI są udzielane na bardzo atrakcyjnych warunkach., bowiem instytucja ta nie jest bankiem nastawionym na zysk, a oprocentowanie ma pokryć jedynie koszty administracyjne. Oprocentowanie pożyczki określane jest przy wypłacaniu kolejnych transz, które są rozłożone w czasie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej