Krajowa Rada PIIB za uprawnieniami budowlanymi dla techników

2009-08-04 17:43

Krajowa Rada Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa przyjęła 29 lipca 2009 roku projekt zmian w Prawie budowlanym zakładający przywrócenie technikom budownictwa, ograniczonych uprawnień budowlanych w zakresie wykonawstwa.

O przyznanie uprawnień mogłyby ubiegać się osoby z wykształceniem: średnim zawodowym (wraz z maturą) odpowiednim dla danej specjalności budowlanej, dyplomem mistrza w jednym z zawodów budowlanych oraz 5-letnią praktyką na budowie.
Propozycję musi jeszcze zaopiniować Ministerstwo Infrastruktury i - jeśli będzie ona pozytywna - uchwalić parlament.

Wielu spośród 23 członków Krajowej Rady głosujących za przyjęciem uchwały podkreślało w dyskusji m.in.: potrzebę otwartości Izby na postulaty techników oraz stworzenie im możliwości pracy na budowie i kierowania nieskomplikowanymi budowami, jak np. domy jednorodzinne o kubaturze mniejszej od 1000 m3.

Zdaniem przeciwników uchwały, nie ma w Polsce barier dla podnoszenia swoich kwalifikacji na studiach wyższych, a ponadto obecny system kształcenia techników nie gwarantuje uzyskania wysokich kwalifikacji zawodowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej