Kopalnia węgla w Koninie buduje farmy wiatrowe. WIDEO

2012-03-30 13:56
Farma wiatrowa Modlikowice
Autor: Polish Energy Partners SA W Boleszkowicach powstaną dwie elektrownie wiatrowe.

Kopalnia węgla brunatnego (KWB) w Koninie, w najbliższym czasie wybuduje farmy wiatrowe, o łącznej mocy 175 MW. Instalacje mają na celu, m.in. lepsze wykorzystanie przemysłowe surowca. Pozyskana w ten sposób energia, ma być ponownie wykorzystana przez kopalnię. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

Na terenie wschodniej Wielkopolski, w Koninie zostaną wybudowane farmy wiatrowe. Zarząd KWB (kopalnia węgla brunatnego), planuje wybudować instalacje na zamkniętych terenach poodkrywkowych.

Przeczytaj również: Mazowsze inwestuje w odnawialne źródła energii. Powstanie elektrownia wiatrowa

Komentuje Sławomir Mazurek, członek zarządu KWB w Koninie:

Farmy wiatrowe KWB

Farmy wiatrowe mają zostać wybudowane do 2015 roku i łącznie mają mieć moc 175 MW. W pierwszej fazie przedsięwzięcia, inwestor wybuduje trzy z pięciu instalacji. Obecnie trwają zaawansowane przygotowania na czterech z nich: "Jóźwin 2A", Jóźwin 2B", "Kazimierz Północny". Pozostałe farmy wiatrowe powstaną przy odkrywkach "Drzewce" i "Lubstów".
Projekt ma na celu zgazowanie węgla i lepsze jego wykorzystanie. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna ma zostać ponownie zagospodarowana przez kopalnię. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w kraju. Szacowany koszt realizacji to ok. 52 mln złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej