Kopalnia węgla w Koninie buduje farmy wiatrowe. WIDEO

2012-03-30 13:56
Farma wiatrowa Modlikowice
Autor: Polish Energy Partners SA W Boleszkowicach powstaną dwie elektrownie wiatrowe.

Kopalnia węgla brunatnego (KWB) w Koninie, w najbliższym czasie wybuduje farmy wiatrowe, o łącznej mocy 175 MW. Instalacje mają na celu, m.in. lepsze wykorzystanie przemysłowe surowca. Pozyskana w ten sposób energia, ma być ponownie wykorzystana przez kopalnię. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

Na terenie wschodniej Wielkopolski, w Koninie zostaną wybudowane farmy wiatrowe. Zarząd KWB (kopalnia węgla brunatnego), planuje wybudować instalacje na zamkniętych terenach poodkrywkowych.

Przeczytaj również: Mazowsze inwestuje w odnawialne źródła energii. Powstanie elektrownia wiatrowa

Komentuje Sławomir Mazurek, członek zarządu KWB w Koninie:

Farmy wiatrowe KWB

Farmy wiatrowe mają zostać wybudowane do 2015 roku i łącznie mają mieć moc 175 MW. W pierwszej fazie przedsięwzięcia, inwestor wybuduje trzy z pięciu instalacji. Obecnie trwają zaawansowane przygotowania na czterech z nich: "Jóźwin 2A", Jóźwin 2B", "Kazimierz Północny". Pozostałe farmy wiatrowe powstaną przy odkrywkach "Drzewce" i "Lubstów".
Projekt ma na celu zgazowanie węgla i lepsze jego wykorzystanie. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna ma zostać ponownie zagospodarowana przez kopalnię. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w kraju. Szacowany koszt realizacji to ok. 52 mln złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej