Kontrole wyrobów budowlanych GUNB: ponad 550 tys. wejść na wyniki badań

2016-09-05 13:54
materiały budowlane
Autor: thinkstockphotos.com Deklaracja właściwości użytkowych dla wyrobów budowlanych

Tak jak obiecywał nam dwa miesiące temu Jacek Szer, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, rośnie liczba przebadanych próbek wyrobów budowlanych. Wyniki są pół na pół...

Jak wiadomo, dzięki nowej ustawie o wyrobach budowlanych, od 1 stycznia 2016 możemy poznać nie tylko wyniki badań próbek wyrobów budowlanych wykonywanych przez nadzór budowlany w ramach kontroli, ale przede wszystkim ich producentów. Przed zmianami w prawie na stronie GUNB, związany tajemnicą postępowania i ochroną danych osobowych, udostępniał wyłącznie wyniki badań, co z praktycznego punktu widzenia (użytkownika, kupującego, wykonawcy, inwestora) było informacją całkowicie bezużyteczną. I na pewno nie dyscyplinowało poprawy u nierzetelnych producentów. Teraz wszystko jest jawne, co w przypadku nie spełniania parametrów wyrobu deklarowanych przez producenta, nie wpływa pozytywnie na wizerunek firmy.

Polecamy rozmowę z szefem GUNB Jackiem Szerem o  kontrolach wyrobów budowlanych >>

Na ten rok nadzór budowlany zaplanował 1152 kontrole wyrobów budowlanych, ale na pewno będzie ich więcej. W ubiegłym roku plan wynosił 1085 kontroli, a przeprowadzonych było prawie półtora tysiąca. Oczywiście ta liczba nie jest jednoznaczna z liczbą przebadanych próbek, ale pokazuje skalę zainteresowania GUNB rzetelnością oferowanych na rynku wyrobów. Na liście przebadanych próbek jest obecnie 21 pozycji (stan na 1 września 2016) i zapewne po wakacjach ta liczba będzie szybko rosła.

Przypominamy, że z reguły badane są próbki wyrobów co do których zachodzi wysokie prawdopodobieństwo niezgodności z deklarowanymi właściwościami użytkowymi. Z naszej analizy wynika, że przebadano dotychczas 11 różnych płyt styropianowych, 3 próbki cementu portlandzkiego, po 2 mat izolacyjnych i zapraw murarskich, jest też wynik kontroli dla kleju gipsowego, siatki podtynkowej i okna z PCV. Od razu widać, że pod szczególnym nadzorem jest styropian, cement, chemia budowlana, okna i elementy systemów ocieplenia. To zresztą najczęściej kontrolowane grupy wyrobów od kilku lat z racji wykrywania najwięcej uchybień. Ciekawe będzie za kilka miesięcy przeanalizować (miejmy nadzieję długą) listę skontrowanych przez GUNB próbek by sprawdzić, czy pierwszy rok jawności przyniósł jakąś poprawę.  

Póki co, warto sprawdzać na bieżąco wykaz skontrolowanych wyrobów budowlanych >>  wyniki ich badań.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej