Konkurs Fasada Roku 2023 rozstrzygnięty! Oto laureaci z Trójmiasta

2024-01-12 10:32

Znamy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2023, którego ideą jest podkreślenie roli elewacji w procesie kształtowania jakości budynku oraz lokalnego krajobrazu. W dwóch z pięciu kategorii jury najwyżej oceniło budynki z Sopotu i Gdyni. Łupem Trójmiasta padło też jedno z wyróżnień, którym uhonorowano osiedle mieszkaniowe w Gdańsku.

Spis treści

  1. Obrady jury
  2. Dwa tytuły i wyróżnienie dla Trójmiasta
  3. Nagroda dodatkowa
  4. Idea konkursu Fasada Roku

Tegoroczna odsłona elewacyjnych zmagań wystartowała 1 kwietnia 2023 r. Architekci, biura projektowe, inwestorzy i wykonawcy do 30 września mogli zgłaszać swoje realizacje – budynki z elewacją wykonaną w technologii Baumit – z wykorzystaniem kompletnego systemu ocieplenia, systemu tynkowego z wykończeniem bądź programu produktów renowacyjnych.

Łącznie na liście kandydatów do tytułu Fasada Roku 2023 znalazło się 259 realizacji z całej Polski – dużych miast i mniejszych miejscowości. Stoczyły one między sobą rywalizację w pięciu kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek niemieszkalny nowy, budynek po termomodernizacji oraz budynek zabytkowy po renowacji.

Obrady jury

Zwycięzca każdej kategorii mógł być tylko jeden, dlatego rozstrzygnięcie konkursu powierzono grupie doświadczonych specjalistów – architektom, ekspertom w dziedzinie budownictwa oraz przedstawicielom branżowych mediów.

Ze względu na dużą liczbę zgłoszonych obiektów, ich ocena przebiegała dwuetapowo. Najpierw w drodze głosowania online jurorzy poddali ocenie każdy obiekt, przyznając mu od 1 do 5 punktów. Drzwi do finału otworzyły się przed 97 budynkami, które w głosowaniu online uzyskały średnią minimum 2 punkty.

Podczas stacjonarnych obrad pod przewodnictwem Andrzeja Poniewierki (Zakład Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej), które odbyły się 7 grudnia 2023 we Wrocławiu, jury ogłosiło swój werdykt, wskazując zwycięzców w każdej z pięciu kategorii konkursowej oraz przyznając łącznie 6 wyróżnień.

Dwa tytuły i wyróżnienie dla Trójmiasta

W najliczniej obsadzonej kategorii, w której mierzyło się 127 nowych budynków wielorodzinnych, zwycięzcą okrzyknięto kameralne osiedle Smolna Sopot, za którą stoją: Invest Komfort Spółka Akcyjna Sp.k. (inwestor i wykonawca) oraz KD Kozikowski Design/Potearchitekci (architekt).

Nagrodę przyznano za nadanie obiektowi lekkości poprzez rozczłonkowanie rzeźby uzyskane dzięki odpowiedniej skali, różnym strukturom i kolorom. W ocenie zwrócono także uwagę na doskonałą kompozycję bieli z naturalnym drewnem zastosowanym na części elewacji.

W tej grupie budynków uznanie jurorów zyskały dodatkowo dwie inne realizacje, którym przyznano równorzędne wyróżnienie. Jedno z nich otrzymała inwestycja Robyg S.A. – Nadmotławie w Gdańsku.

Projekt Schleifer Milczanowski SIM Architekci sp.k. został doceniony za kompleksowość użytych materiałów i wpisanie się w urbanistykę miejsca poprzez odpowiednie detale oraz formę. Prace na poziomie budowlanym zrealizowała firma Device sp. z o.o.

Z kolei tegorocznym zwycięzcą konkursu Fasada Roku 2023 w kategorii budynków po termomodernizacji został Zespół Szkół Sportowych w Gdyni. Inwestycja Urzędu Miasta Gdyni otrzymała nagrodę za uszanowanie obiektu, a zarazem danie mu nowego życia.

Jurorzy zwrócili uwagę na zachowanie proporcji i charakteru budynku oraz fakt, że elewacja obiektu została odnowiona z szacunkiem i odpowiednią dbałością. Prace budowlane według projektu PH Taros Tadeusz Rostkowski zrealizowało Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Frontex Tomasz Dyczyj.

Nagroda dodatkowa

Budynki, które zajęły pierwsze miejsce w swojej kategorii, będą odtąd tytułowane mianem Fasada Roku 2023, a podmioty, które dokonały ich zgłoszenia do konkursu, otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 zł.

Na tym jednak nie koniec. Smolna Sopot i Zespół Szkół Sportowych w Gdyni wraz ze zwycięzcami pozostałych trzech kategorii automatycznie meldują się w Baumit Life Challenge 2024, wśród najlepszych elewacji z 24 krajów i będą walczyć o kolejny prestiżowy tytuł – tym razem Europejskiej Fasady Roku.

Idea konkursu Fasada Roku

Konkurs Fasada Roku już od 2007 roku nagradza budynki, które poprzez swoją architekturę i sposób wykończenia elewacji korzystnie wpływają na otaczający nas krajobraz. Jego idea każdego roku spotyka się z uznaniem środowisk branżowych.

Patronat honorowy nad aktualną edycją wydarzenia objęły: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Medialnie wspierają ją redakcje takich periodyków jak: Architektura & Biznes”,

„Architektura Murator”, „Budujemy Dom”, „Dom z ogrodem”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, obud.pl, sztuka-architektury.pl i terazdom.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej