Konferencja naukowa „DREWNO – POLSKIE OZE”

2015-04-22 13:28
Konferencja DREWNO - POLSKIE OZE
Autor: Fundacja na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Człowiek – Środowisko – Ekonomia”

"DREWNO – POLSKIE OZE" to pierwsza w Polsce konferencja naukowa skoncentrowana wyłącznie na drewnie, jako odnawialnym źródle energii (OZE). Konferencja odbędzie się 8 maja 2015 w Krakowie. Do udziału w niej zostali zaproszeni przedstawiciele wielu ośrodków naukowych, zajmujących się wykorzystaniem drewna i biomasy ogółem w celach energetycznych, szczególnie w wymiarze energetyki rozproszonej i prosumenckiej.

Do udziału w konferencji zaproszono również przedstawicieli ośrodków zagranicznych, w tym Europejskiego Zrzeszenia Stowarzyszeń Zduńskich – Veuko. Swoją obecność zapowiedzieli także fachowcy ze środowiska zduńskiego oraz OSKP, dla których konferencja będzie formą szkolenia zawodowego, a także da możliwość wymiany doświadczeń ze środowiskiem akademickim.
Podczas konferencji przedyskutowana zostanie sytuacja wykorzystania drewna w domowych instalacjach energetyki rozproszonej, spełniających najwyższe standardy ochrony środowiska (w zakresie czystości spalin i sprawności), zwłaszcza wyposażonych w piece i kominki.
Zaplanowano następujące tematy związane z technologiami spalania drewna:
- potencjał energetyczny drewna,
- pozyskiwanie i dystrybucja biomasy,
- aspekty prawne zastosowania drewna, jako paliwa w energetyce rozproszonej,
- rozwój technologii czystego spalania drewna,
- przegląd urządzeń energetycznych małej mocy wykorzystujących drewno, jako element systemu c.o.,
- komfort cieplny w obiektach ogrzewanych drewnem,
- możliwości wspierania projektów związanych z wykorzystaniem drewna w energetyce rozproszonej.

Kominek z płaszczem wodnym
Autor: Koperfam
Konferencja DREWNO - POLSKIE OZE
Autor: Fundacja na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Człowiek – Środowisko – Ekonomia”

U podłoża idei organizacji konferencji, znajduje się – w opinii jej organizatorów - niedocenienie drewna, jako paliwa doskonale dopasowanego do potrzeb indywidualnych gospodarstw domowych w zapisach Ustawy o OZE. Spotkanie specjalistów na styku nauki, prawa i przemysłu pozwoli na określenie kierunków efektywnego postępowania, zmierzającego do uzupełnienia krajowych przepisów w zakresie wykorzystywania OZE o regulacje dotyczące rozwoju energetyki rozproszonej opartej na drewnie i systemów jego wspierania (na wzór mechanizmów wsparcia takich technologii jak systemy wykorzystujące energię wiatru, czy promieniowania słonecznego). W dyskusji na ten temat szczególnie cenne będą wypowiedzi prelegentów z Austrii i Niemiec, którzy zaprezentują sposób funkcjonowania swoich krajowych systemów wsparcia urządzeń grzewczych wykorzystujących drewno i wpływ tychże mechanizmów na stymulowanie rozwoju branży zduńskiej. Celem spotkania jest zaszczepienie idei rozwoju energetyki opartej na drewnie (i biomasie ogółem), jako najlepszym i tanim polskim OZE oraz zebrać wokół tej idei jak najszersze środowisko naukowo-prawne, które będzie wspierać jej rozwój.

Głównym organizatorem konferencji jest Fundacja na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Człowiek – Środowisko – Ekonomia”, stworzona przez krakowskich pracowników naukowych, prawników i przedstawicieli rzemiosła zduńskiego. Partnerem akcji jest Akademia Górniczo – Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie (OSKP).

I Konferencja Naukowa „DREWNO – POLSKIE OZE” odbędzie się 8 maja 2015, w siedzibie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (aula paw. D-16). Udział w konferencji jest bezpłatny, początek o godz. 10.30.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej